Fırat ve Keban'da ulaşım

Fırat ve Keban'a feribot müjdesi!

Genel Emine Pile 23.05.2015
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, turizm potansiyeli olan Fırat Nehri ve Keban Baraj Gölü’ne yatırım yapacaklarını açıkladı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, büyük bir turizm potansiyeli olan Fırat Nehri ve Keban Baraj Gölü'nde ulaşımı konforlu hale getirecek bir yatırım gerçekleştireceklerini belirtti. Ulaşımın konforlu ve güvenle sağlanması için bazı illere 8 feribot hibe ettiklerini söyleyen Feridun Bilgin yatırmları arttıracaklarını ifade etti. 

BÖLGE KALKINACAK! ÇEVRECİ FERİBOTLAR GELECEK

Malatya, Şanlıurfa, Tunceli ve Gaziantep'in içinde bulunduğu yörenin bölgesel olarak kalkınmasını ve Türkiye'nin gelişim sürecinde hak ettiği yeri almasını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Bilgin, "Bu kapsamda özellikle Keban Baraj Gölü ve Fırat Nehri üzerinde yapılan yolcu ve yük taşımacılığını daha güvenli ve konforlu hale getirme kararı aldık. Bu şehirlerimiz için toplam 8 feribot yaptırarak bu illerimize hibe ettik" diye konuştu.

Bilgin, hibe edilen feribotların bölgede artan yolcu ve yük sirkülasyonuna cevap verecek nitelikte, klimalı, engelli kullanımına uygun, yolcu salonu ve büfeye sahip olduğunu belirtti.

Feribotların çevreci gemi olarak kalay içermeyen boya ile boyandığına dikkati çeken Bilgin, "Feribotlar ayrıca Fırat Nehri ve Keban Baraj Gölü'nün kirletilmemesi için de ayrıca su soğutmalı egzoz sistemi ve suya sintine basmayan makine dairesi donanımı ile yapıldı" diye konuştu.

Bakan Bilgin, 36 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde olan feribotların 4'ünün 15 araç, 50 yolcu, 4'ünün de 30 araç, 100 yolcu kapasiteli inşa edildiğini kaydetti.

Fırat ve Keban'da ulaşım