kenan imirzalıoğlu, wilma elles, athena gökhan, selin demiratar,

‘Fener ve Balat yeni cazibe merkezi olacak’

Genel Merve N. Güreş 22.09.2015
Haliç kıyısındaki Fener ve Balat semtleri birbirinden ünlü isimlerin gözdesi oldu.
İstanbul'un tarihi dokusu bozulmamış nadir semtlerinden Fener ve Balat, son yıllarda artan restorasyon çalışmalarıyla yeni bir çehreye büründü. Özellikle Avrupa Birliği'nin maddi desteğiyle tarihi binalar yeniden hayat bulurken, arka arkaya açılan restoranlar, kafeler, apartlar ve butik oteller bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirdi. Bölgede uzun zamandır hizmet veren Kemha Emlak'ın ortağı İrfan Pulcu, sanat ve iş dünyasından birçok ismin yatırım amaçlı Fener ve Balat'ta ev aldığını söyledi.

Kemha Emlak’ın ortağı İrfan Pulcu

Kemha Emlak'ın ortağı İrfan Pulcu, bölgenin ticari anlamda da değer kazanacağını söyledi. 

Şu an Fener ve Balat bölgesine talep nasıl?

Talep çok değişmedi ama seçim odaklı durgunluk alımları etkiledi. Şuan alım-satım işlemleri çok nadir oluyor.

Bölgede yatırım amaçlı mı alım oluyor yoksa insanlar yavaş yavaş buraya yerleşiyor mu?

Şu anki talebin çoğunluğu bölgenin turizm açısından değerleneceğini göz önüne alıyor. Bu yüzden de apart haline getirilebilen yapıları mercek altına alıyor. Sultanahmet'ten yavaş yavaş buraya kaymaya başladı talepler. Turist popülasyonu ve talep çok fazla. Yaşamak içinde gelenlerin sayısı artıyor.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=balat'>balat</a> sokakları

‘ARAPLAR GELMİYOR, ONLAR LÜKSÜ SEVİYOR'

Yabancı yatırımcının bölgeye ilgisi nasıl?

Yabancı yatırımcıların ilgisi her geçen gün artıyor. Mesela Arap yatırımcı buraya gelmiyor. Onlar daha lüks yerlere, yeni projelere yatırım yapıyor. Ama İngiliz, Alman, İtalyan, Amerikalı, İspanyol yatırımcılar çok fazla.

Fiyat aralığı nedir?

Fener kısmında doku pek bozulmamış, yabancılar da genelde orayı tercih ediyor. Fener'de fiyatlar 600-700 bin TL'den, Balat'ta da 400-500 bin TL'den başlıyor. Bir de insanlar restorasyondan korkuyor. Ama artık eskisi gibi zor değil 2. derece tarihi eser almak.

Kiralar ne civarda?

Müstakil, restore edilmiş, kombili evler bin 700-2 bin TL arasında.

BALAT SOKAKLARINDAKİ EVLER

Fiyatların reel olduğunu düşünüyor musunuz peki?

Bence değil. Tahminim 3 yıl sonra fiyatlar oturacak.

Ev sahipleri neye göre belirliyor fiyatları?

Bölge eski olduğu için evler hisseli. Babadan, dededen kalma evler. Satma nedenleri de bu. Herkes hissesini alıp kendine özel ev almak istiyor. Komşusunun sattığı, kiraladığı evle kıyaslıyor. Mesela 3 hisseli ev. Herkes bir ev almak istiyor kendine. Ona göre de fiyat çıkarıyor.

MÜSTAKİL EVLER TERCİH EDİLİYOR

Daha çok müstakil mi daire mi tercih ediyor?

Genelde müstakil. Buradaki evler çok büyük değil. Genelde her kat 30-40-50 metrekare oluyor. 60 metrekare çok az.

Sanat ve iş dünyasından talep nasıl?

Kenan İmirzalıoğlu bölgeyi ilk keşfedenlerden. Wilma Elles, Selin Demiratar, Dağhan Külegeç, Gülsüm Karamustafa, Athena Gökhan'ın da evi var burada.

BALAT VE FENER'DEKİ ESKİ EVLER

Bölgede ev alacaklar neye dikkat etmeli?

Son zamanlarda bölgede en çok kafe ve emlak ofisi açılıyor. Bir de ofisi olmayıp emlak işi yapan çok sayıda insan var. Kafede tanışıyor, ‘Ev arıyor musun' diye yapışıyor. ‘Emlak simsarı' diyoruz biz bunlara. Köklü firmalara gitmesi lazım o yüzden yatırımcılar. Bir de ilgilendikleri evin tapu fotokopisiyle belediyeye gidip imar durumuna baksınlar. Bölgede ev yapmış, restorasyon yapmış bir mimarla görüşmeliler. Sonrasında en az 3 mimardan fiyat alsınlar.

‘TİCARİ ANLAMDA HAREKETLİLİK YAŞANIYOR'

Bölgenin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bu yıl mesela çok kafe açıldı bölgede. Evler ve dükkanlar açıldıkça, değişim de hızlı yaşanmaya başladı. Son 3 yılda apart yapılması etkiledi. Gelen müşteriler bölgede geziyor, kafelere, hediyelik eşya dükkanlarına gidiyor. Apart açılmaya devam ettikçe ticari anlamda da hareketlilik yaşanıyor. Mahalle dokusu bozulmayacak ama bunun yanında ticari alanlar da çoğalacak. Karaköy gibi olmaz ama.

Yatırım açısından bölgede ev almak halen mantıklı mı?

Bence hala akıllı bir yatırım. İstanbul'un göbeğinde çok çok gelişecek bir yer burası. Buradaki gibi tarihi eser statüsünde ev kalmadı İstanbul'da. Ben geleceğinin çok parlak olacağını düşünüyorum.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

Fener balat Kenan imirzalıoğlu Wilma elles Athena gökhan