fed

FED Başkanı'ndan faiz arttırımı açıklaması

Genel Emine Pile 29.09.2016
Janet Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde önemli açıklamalarda bulundu.
Fed Başkanı Janet Yellen, Fed'in ticari bankalara yönelik düzenlemeleri hakkında sunum yaptı ve ekonominin yıl sonunda faiz artışına gidilmesine hazır göründüğünü söyledi. 

Stres testleri değişecek

Yellen, büyük bankalara yönelik yeni düzenlemeleri değerlendirdikleri ancak daha küçük finansal kuruluşlara yönelik zorunlulukları azaltmayı amaçladıklarını bildirirken, bu çerçevede “stres test”lerinde bazı değişiklikler yapılacağını dile getirdi. ABD bankacılık sektörüne yönelik denetim ve regülasyonlarda 2007-2008 finansal krizinden bu yana büyük ilerleme kaydedildiğini anlatan Yellen, küresel çapta sistematik öneme sahip Amerikan bankalarının sermayelerinin de ciddi derecede güçlendiğini kaydetti. 

Enflasyon hedefi aşılabilir

Sunumunun ardından FED Başkanı Yellen temsilcilerin sorularını yanıtladı vepolitikasına yönelik değerlendirmelerde de bulundu. Yellen, iyileşmeye devam eden iş gücü piyasasının 2016'da aylık ortalama 180 bin kişiye istihdam sağladığı bilgisini aktarırken, bu hızın uzun vadede sürdürülebilir olmadığına işaret etti. Yellen, aşırı ısınma riskini engellemek için parasal desteğin kademeli olarak kaldırması gerektiğini belirtirken, “Ekonomi yıl sonunda faiz artırılmasına hazır görünüyor” dedi.  Yellen, ayrıca yüzde 2 enflasyonun “tavan” olarak kabul edilmediğini söyleyerek, Fed'in enflasyonun hedefi aşmasına izin verebileceğinin sinyalini verdi.

faiz artırımı Janet Yellen