Erzincan'a giriş yapan iki bisikletçi

Fay hattında bisikletle 1500 kilometre

Genel İrfan Sisli 06.08.2015
AKUT'un deprem gerçeğine dikkat çekmek amacıyla düzenlediği proje kapsamında Erzurum’dan yola çıkan bisikletçiler Erzincan’a ulaştı.
Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca pedal çevirecek Arama Kurtarma Derneği (AKUT) üyesi 5 bisikletçiyi, 188 kilometrelik ilk etabın sonunda kent girişinde Erzincan Bisikletçiler Derneği üyeleri karşıladı.

AKUT'un en önemli sosyal sorumluluk projelerinden birisinin bu proje olduğunu söyleyen AKUT Ankara ekip lideri Hakan Korkut, 12-13 günlük süre içerisinde Kuzey Anadolu Fay Hattından geçeceklerini belirtti. Farkındalık sağlamak amacıyla 17 Ağustos tarihinde Yalova'da olacaklarını vurgulayan Korkut, geçtikleri güzergahlarda afiş ve broşür dağıtıp seminer vereceklerini kaydetti.

kırmızı beyaz kıyafetli iki bisikletci

Bisikletçilerden 53 yaşındaki öğretmen Derya Keçeçi de ilk etabın 188 kilometrelik Erzurum-Erzincan etabı olduğunu, Erzincan'da iki gün kaldıktan sonra Refahiye, Reşadiye, Erbağ'dan geçerek Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca Yalova'ya kadar gideceklerini söyledi.

Parkurda bin 500 kilometre pedal çevirecek bisikletçilerden Mehmet Murat Boz ise şöyle konuştu:

“AKUT Ankara ekibi olarak Erzurum'dan başladığımız etabımızı 11 etap sonrasında Yalova'da sonlandıracağız. 17 Ağustos büyük Marmara depreminin yıl dönümü olan günde basın açıklamasıyla etkinliğimizi sonlandırmak istiyoruz. Depremin hayatımızın içinde olduğunu ve hiçbir zaman unutmamamız gerektiğini, depremle ilgili tedbirleri almadan hayatımıza devam etmememiz gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.”

akut fay hattında bisikletle 1500 kilometre deprem