fatih belediye başkanı mustafa demir

Fatih'te kentsel dönüşüm ne durumda?

Genel Uğurcan Tokay 05.01.2016
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bölgede devam eden dönüşüm projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
İstanbul Fatih'te Kapalıçarşı'nın restorasyonu çok konuşuluyor ama bir de dönüşüm var. Özellikle Ayvansaray bölgesinde sona gelen kentsel dönüşüm çalışmalarının Fener ve Balat'ı da olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Ayrıca Tarihi Yarımada'daki teras projesinde ayrıntılar açığa çıktı.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bölgede devam eden dönüşüm projeleriyle birlikte Yarımada'nın çehresini değiştirecek planını anlattı.

İşte Mustafa Demir'in açıklamaları...

Ayvansaray'da dönüşüm ne durumda?

"Ayvansaray, Haliç surlarıyla kara surlarının birleştiği bir mahalle. Ayvansaray, Balat ve Fener hattında klasik Osmanlı mimarisini görüyoruz. Özellikle Balat son dönemde çok ön plana çıktı. Bu bölgede yeni bir proje yerine bölgenin dokusunu bozmayacak şekilde hareket ettik. Kısacası tarihi yapıları ön plana çıkardık. Ayvansaray projesi bitince Balat ve Fener'i tetikleyecektir. İstanbul'un kültür ve sanat anlamında önemli bir destinasyonu olacak"

"Bölgenin pansiyon ve butik otel olarak değerlendirilmesini istemedik. Buraya kendi insanlarımız gelsin otursun istiyoruz. Eski Eminönü dediğimiz bölgede bu otelciliği yayalım istedik. Millet ve Vatan Caddesi dışındaki eski Fatih'i pansiyon, otelcilik fonsiyonuyla dolsun istemedik. Eminönü, Nişanca, Kumkapı bölgelerini otel kapsamında genişletelim diye düşündük"

Tarihi Yarımada'daki çatı terasları projesi?

"Bütün binaların tamamında kaçak var, yetmemiş kaçağında üstü açılmış. Estetik ve kullanım açısından son derece berbat bir durum. Topografyaya bakıldığında Eminönü'ndeki tüm binaların çatısından Haliç'i görebiliyorsunuz. Biz insanlara kaçakları yıkacağız veya kaçaklarınızı yıkın dediğimizde bir avantaj sunmalıyız. Aşağıdan bakınca görüntü kirliliği olmasın diye, çatının ucundan 2 metre kadar kiremitten çatı olsun. Yani burada yapılacak projeleri sadece biz onaylayacağız"

emlaktasondakika.com

fatih kentsel dönüşüm Kapalıçarşı kentsel dönüşüm