faruk özlü doğalgaz indirimi

Faruk Özlü: Doğalgaz indirimi üretimde maliyeti azaltacak

Genel Sinem Öztürk 01.10.2016
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, doğalgazda yapılan yüzde 10 indirimin üretimde maliyeti azaltacağını, ihracat da ise artıracağını söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, doğalgaz fiyatlarına bugünden geçerli olmak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 indirim uygulanmasına ilişkin konuştu. Özlü, "Sanayi için büyük bir girdi olan doğalgaz fiyatlarının düşmesi, üretim maliyetlerinin azalmasına ciddi bir katkı sağlayacak. Sanayimizdeki üretim maliyetlerinin düşmesiyle ülkemizin rekabet gücü ve ihracatı artacak. Bunu çok önemsiyoruz" dedi. 

Türkiye'nin ihracata dayalı bir ekonomik büyüme modeli benimsediğini, ihracatın yüzde 95'ini sanayi ürünlerinin oluşturduğunu ifade eden Özlü, Türkiye'nin zenginleşmesinin sanayi vasıtasıyla olacağını, sanayi yatırımları arttıkça, daha nitelikli üretim yapıldıkça, ülkenin ihracatı ve milli gelirinin de yükseleceğini kaydetti. 

Geçen hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Bakan Albayrak'ın konuyu gündeme getirdiğini anlatan Özlü, sanayi için büyük bir girdi olan doğalgaz fiyatlarının düşmesinin, üretim maliyetlerinin azalmasına ciddi bir katkı sağlayacağını vurguladı. Özlü, "Sanayimizdeki üretim maliyetlerinin düşmesiyle ülkemizin rekabet gücü ve ihracatı artacak. Bunu çok önemsiyoruz." dedi. 

"İhracatımızı artıracak"

Bakan Albayrak'ın bu konu üzerinde uzun süredir çalıştığını ve nihayetinde indirimin faturalara yansıyacağını belirten Özlü, sanayi sektörüne önemli bir yansıması olacağını söyledi. 

Faruk Özlü, "Bu indirim, üretim maliyetlerini azaltacağı için ihracattaki rekabet gücümüzü artıracak. Türk üreticilerin, sanayicilerimizin ürünleri daha uygun maliyetlerle dünya piyasalarında rekabete girecek. Bu da ihracatımızı artıracak. Bu indirim, sanayicimizin rekabet gücünü en az yüzde 10 artıracak." diye konuştu.

Özlü, indirimin istihdama katkısının kısa sürede görülemeyebileceğini, ancak mutlaka olumlu katkısı olacağını söyledi.

Sanayicinin yüksek faiz şikayeti

Özlü, sanayicilerin bir diğer şikayeti olan yüksek faiz oranlarına da değinerek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya ve diğer yetkililerin bu konuda çalışmalar yaptığını anlattı.

Faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğine dair yapılan çalışmaların son aylarda faiz koridorunun üst bandında yapılan indirimlerle kendisini gösterdiğini kaydeden Özlü, bu indirimlerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Faruk Özlü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü doğalgaz indirimi doğalgaza yüzde 10 indirim