Facebook insansız hava aracı Aquila

Facebook havadan bedava internet dağıtacak

Genel İrfan Sisli 01.08.2015
Facebook, güneş enerjisi ile çalışan ve ücretsiz internet hizmeti sağlayan Aquila isimli insansız hava aracını test etmeye başladı.
Yapımı 14 ay süren araç erişimi olmayan uzak bölgelere internet sağlamak için tasarlandı. 42 metre kanat açıklığı ile neredeyse Boeing 737 modeli kadar geniş bir boyuta sahip İHA güneş enerjisi panelleri sayesinde 90 gün hiç iniş yapmadan havada kalabiliyor.

Aquila insansız hava aracına bakan <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=facebook'>facebook</a> çalışanları

400 kg ağırlığındaki Aquila hava şartlarından etkilenmemek için ticari uçaklardan da yukarıda, 18-27 km yükseklikleri arasında uçacak. Havada 3 kilometrelik bir güzergahı takip edecek uçak gündüzleri 25-27 km yükseklikte uçarken, geceleri enerjisini muhafaza etmek için 18 km'ye alçalacak.

Aquila'nın ayarlarını yapan <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=facebook'>facebook</a> mühendisi

Konuyla ilgili basına açıklama yapan Facebook Mühendislik Başkan Yardımcısı Jay Parikh “Misyonumuz dünyadaki herkesi birbirine bağlamak. Bu proje endüstrinin daha hızlı ilerlemesini sağlamak için de büyük bir fırsat olacak.” diye konuştu. Parikh ayrıca geliştirilen aracın başka bir amaçla satılmayacağının da altını çizdi.

İnternet erişimi olayan 4 milyar insana erişim sağlamayı hedefleyen Aquila programı çerçevesinde geliştirilen projenin ilk testleri 2016 başında yapılmaya başlanacak.

facebook