Eymir Gölüne otel

Eymir Gölü’nün otel projesi askıya alındı!

Genel Zeynep Karabağ 20.10.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eymir Gölü’ne 150 metre mesafede yapılması planlanan Diplomatik Otel’in yapımını askıya aldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararında, “Projenin Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer alması nedeniyle projeye ilişkin ÇED Raporu özel formatı bu aşamada oluşturulamamakta olup projeye ilişkin ÇED süreci sonlandırılmıştır'' ifadelerine yer verildi.

Eymir Gölü

'Altyapı yetersiz'

1'inci derece doğal SİT alanı olan, yüzlerce kuş, bitki ve hayvan türünü ekosisteminde barındıran, Ankara'nın önemli doğal gölü çeperine yapılması planlanan otel projesi hakkında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'nın itirazı sonuç verdi.

Proje hakkında plan farklılıklarını ve mevcut çelişkileri belirten TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, projenin ‘‘1. derece doğal sit alanına yoğun baskı yapacağı ve yapılaşma getireceğini, bölgenin teknik ve sosyal altyapısının yetersiz olduğunu, proje bölgesi ile ilgili birçok şaibe bulunduğunu ve bölgenin bir üst ölçekli planında ağaçlandırılacak alan olarak görüldüğünü'' vurguladı.

Eymir Gölüne otel Çevre ve Şehircilik Bakanlığı