ev kazaları

Evlerimiz için sigorta yaptırma oranı sadece yüzde 3!

Genel Emine Pile 11.08.2016
Aksigorta'nın yaptırdığı ev-eşya kazaları ve güvenliği araştırmasına göre ev kazalarında sigortalılık oranının sadece yüzde 3 olduğu tespit edildi.
Aksigorta'nın Yöntem Araştırma'ya yaptırdığı, ev-eşya kazaları ve güvenliği araştırmasında ilginç sonuçlar çıktı. CATI yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada, ev-eşya kazalarına yönelik sigorta yaptırma oranının sadece %3 olduğu tespit edildi. Sigorta, alarm sistemi gibi farklı servisler yardımıyla koruma önlemi almayı düşünenlerin oranıysa yaklaşık %20 seviyesinde. Evini korumak için sigorta yaptırabileceğini söyleyenlerin en yüksek olduğu yaş grubu, 55–64 yaş aralığı oldu. Sigorta yaptırma eğilimi, sosyo-ekonomik statü düzeyi düştükçe azalıyor. Araştırma sonuçlarında, kadın-erkek ve bölgesel farklılıklar konusunda da ilginç bulgular öne çıktı.

EVLERİMİZ İÇİN ÖNLEM ALMIYORUZ

Aksigorta'nın yaptırdığı araştırmada, hedef grubun yüzde 24'ünün, tatil döneminde evini korumak için hiçbir önlem almadığı ortaya çıkarken; herhangi bir aksiyon aldıklarını belirtenlerin yüzde 35'ininse, aslında sadece kapılarını kilitleyerek önlem aldıkları belirlendi. Kişiler, evlerinden ayrılmadan önce elektrik, su ve doğal gaz tesisatı ve bunlarla ilişkili noktaları daha çok kontrol ediyorlar. Hedef grubunun sadece üçte birinin, evden çıktıktan sonra geri dönerek kontrol etme davranışı gösterdiği belirlendi.

ev sigortası ev kazaları Aksigorta