Radyatör

Evinizi daha iyi ısıtmanın püf noktaları!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 24.02.2015
Yeni ev yaptınız veya evinize kombi taktıracaksınız. Evinizi daha iyi ısıtmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Evlerin daha iyi ısınmasını sağlamanın en önemli koşulunun radyatör olduğunu söyleyen Euroterm Aluminyum Radyatörleri Ürün Müdürü Mehmet Uludeveci'nin radyatör ile ilgili tavsiyeleri şu yönde;

· Su hacmi az olan (Panel - alüminyum gibi) radyatörler seçilmelidir. (Isıtma süresini kısaltmak ve evden çıktıktan sonra daha az artık ısı bırakmak için)

· Radyatörlerin kış aylarında ortamdaki nemden boyaları bozulabilir. Zor boyanan çelik vb. radyatörler yerine fırın boyalı radyatörler veya alüminyum radyatörler daha uygundur.

· Yakıt deponuz 2 m3 veya daha büyük olmalıdır. 

· Tuğla baca boşluğunun içerisine baca borusu monte edilmelidir. (Brülör yanma sesini duymazsınız)

· Sıhhi tesisat borularını, donma emniyeti için, dış duvardan geçirmeyiniz. (Banyo, wc, mutfak gibi yerlerde)

· Kalorifer dairesi bina dışında ise izoleli bir ortam oluşturmalısınız.

· Kalorifer kazanı evde olmadığınız saatlerde gece programında kalmalıdır. (Donma emniyeti için)

· Her camın önünde (özellikle salonda) radyatör olmalıdır.

· Evin içersinde açık merdiven varsa; merdiven baca etkisiyle ısıyı yukarı toplayacaktır. Alt kattaki radyatör miktarını artırıp üst katın radyatörleri azaltılmalı, bina dengelenmelidir.

· Toprakla temas eden kat varsa (salon gibi) bu katta döşemeyi ahşap (altında 5 cm hava boşluğu olan) ile kaplamak veya bu katı yardımcı ısıtma olarak döşemeden ısıtmak konforu artıracaktır. Döşeme ısıtmasında yüzey sıcaklığı 20°C max. olacak şekilde yapılmalıdır.

· Kalorifer kazanının şömine vb. bacalara bağlanması sakıncalıdır. Kalorifer bacası ayrı olmalıdır.

· Mavi alevli brülör kullanmanızı öğütleriz. Mavi alevli brülörde kurum oluşmaz. Bu nedenle kalorifer kazanlarının temizliği, baca temizliği sözkonusu değildir. Kurumun neden olduğu brülör arızaları, kurumun oluşturabileceği kazan tepmesi, kazan ve baca yangın riski sözkonusu olmayacak, yakıttan da ortalama %15 ekonomi sağlanacaktır.

radyatör evleri nasıl ısıtırız evlerin ısınması