ev

Evin satışını hızlandırmak için bunlara dikkat!

Genel 12.11.2018 17:37

Ekonomik koşullardan bir hayli etkilenen emlak sektörü üzerine konuşan Häfele’nin Türkiye Başkanı, 'Modern evler daha hızlı alıcı buluyor' dedi.

Türkiye'nin yaşadığı ekonomik şokların en fazla etkilediği sektörlerden biri de gayrimenkul... Artan faizler, kredili satışlara dip yaptırdı. Enflasyonla birlikte yükselen zarurî hane halkı harcamaları sebebiyle de, konut alımları biraz ertelendi. Sektör temsilcileri yüzde 0,98 kredi, 120 ay vade, senetli satış, düşük peşinat, fiyat indirimi gibi tedbirleri devreye alarak, alıcıları rahatlatmaya çalışıyor. Yaşanan zorluk, ikinci el konut piyasası ve kiralık evlerde de kendini gösteriyor. Evini satmak veya kiraya vermek isteyen vatandaşlar için de, neticeye ulaşma süreci uzamış durumda... Tam da bu noktada sektör içinden önemli bir tüyo geldi. Gerek sıfır gerek ikinci el evlerde yapılacak modern mimari yenilemeler, netice almayı hızlandırıyor.

YÜZDE 70-80 ORANINDA HIZLI KİRALANIYOR

Türkiye'de 18 yıldır faaliyet gösteren ve iç mekan tasarımlarında tecrübeli olan Häfele'nin Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun: “Kiraya sunulan evlerde 3 kira bedeli, satışa sunulan evlerde ise istenen bedelin yüzde 3'ü ev yenilemeye ayrıldığında; bu dairelerin yüzde 70-80 oranında daha hızlı kiralandığını ya da satıldığını gözlemledik” dedi.

İlk 9 ayda konut satışlarında, geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 3'lük bir düşüş yaşandığını hatırlatan Hilmi Uytun, “Bu kalıcı bir durum değil. Ben bunu ‘yeni şartlara adaptasyon' olarak yorumluyorum. Fakat sektördeki rekabet tanımı değişiyor. Artık evin içinde fark oluşturmak büyük önem kazandı. Biz bu konuyla ilgili araştırma yaptık. Konutların içinde yapılacak yenileme ve farklı dizayn çalışmaları, kiralama ya da satılmayı hızlandırıyor” diye konuştu.