esenyurt konut mağdurları

Esenyurt'taki konut mağdurlarından tabutlu protesto!

Genel Zeynep Karabağ 23.10.2016
Esenyurt'ta 2 inşaat firmasının mağdur ettiği bir grup vatandaş toprağa tabut gömerek protesto gösterisinde bulundu.
Esenyurt'ta bir grup vatandaş, 5 yıl önce konut projesi için kişi başına 70 ila 200 bin lira ödedikleri 2 inşaat firmasını, kendilerini dolandırdığı gerekçesiyle toprağa tabut gömerek protesto etti.

Söz konusu projelerden birinin yapılacağı Haramidere'deki arazide toplanan vatandaşlar,  kazdıkları iki mezarın yanına, üzerine "Dirimize ev nasip olmadı, ölümüze mezar yeri oldu", "Acımızı ev hayalini kurduğumuz arsamıza gömüyoruz", "6 yıllık ev hasreti mezarda bitti." yazılı iki tabut koydu. 

esenyurt <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=konut+ma%c4%9fdurlar%c4%b1'>konut mağdurları</a>

Vatandaşlar ayrıca, "Devletimiz büyüktür. TOKİ bu arsalara el koysun, her teklife razıyız." yazılı pankart taşıdı. 

Hatice Şeker, vatandaşlar adına yaptığı açıklamada, Esenyurt'ta konut projeleri yapacağını vadeden iki inşaat firmasının, çeşitli vakıf, dernek ve kamu kurumlarında yönetici pozisyonundaki kişilere menfaat sağlayarak, kendilerine üye topladığını ve topraktan ev sahibi yapma vaadiyle üyelerin her birinden 70 ila 200 bin lira arasında peşin para topladığını öne sürdü.

Aradan 5 yıl geçmesine rağmen, vadedilen projelere dair hiçbir çalışma başlatılmadığını savunan Şeker, şöyle konuştu:

"Şirketlerin asıl amacının inşaat yapmak olmadığı, toplanan paraları finans olarak kullanıp, kar elde etmek ve arsaları ipotek vererek banka kredisi çekmek olduğu ortaya çıkmıştır. 

Bu projelerle insanların hayalleri ile oynanmış ve bin bir emekle kazandıkları paralar yok edilmiştir. Bu üyeler yakın zamanda Büyükçekmece Savcılığına nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunmuşlardır. Mahkeme, iddianameyi kabul etmiş ve Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açmıştır."
 
Şeker, devletin TOKİ eliyle bu arsaya el koymasını, mağdurların evlerinin bu şekilde teslim edilmesini istediklerini ifade ederek, "TOKİ tarafından gelecek her türlü teklife razıyız, yeter ki hakkımızı alalım." diye konuştu.

Tüketici Sorunları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da insanları aldatan müteahhit firmanın sahiplerinin "lüks konutlar yapıyoruz" vaatleriyle halka satışa devam ettiğini ileri sürdü. 
Açıklamaların ardından gruptakiler, omuzladıkları tabutları açtıkları mezarlara gömdü. Vatandaşlar, temsili bir imamı canlandıran İbrahim Bulut'la birlikte gömdükleri tabutların ardından dua etti. 

konut mağdurları esenyurt konut mağdurları