esenler

Esenler'deki Metris Kışlası millet bahçesi oldu

Genel 13.12.2018 09:26

İstanbul’da 15 Temmuz gecesi tankların çıktığı Metris Kışlası Türkiye’nin en büyük millet bahçelerinden biri oldu.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin en önemli harekât noktalarından biri olan İstanbul Esenler'deki Metris Kışlası, millet bahçesi oldu. Sivil halkı şehit eden tankların çıkış yaptığı kışla; millet bahçesi olarak doğal yaşam merkezine dönüştürülüyor. Metris Cezaevi'nin de yer aldığı devasa arazi etap etap büyüyecek. 1912'den bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) hizmet veren Metris Kışlası'nda artık çocuk sesleri yükselecek. Kışladan millet bahçesine çevrilen ilk bahçe olma özelliği taşıyan 15 Temmuz Millet Bahçesi, pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından halkın kullanımına açılacak.

AĞAÇLARA DOKUNULMADI

senler Belediye Başkanı Tevfik Göksu millet bahçesiyle ilgili şu bilgileri verdi:
 "Askeri alanları ranta çevirecekler" diyorlardı. Aldık, çok güzel bir yaşam alanı yaptık. AK Parti belediyeciliği laf değil, iş üretir.

 Millet kıraathanesi, cami, spor alanı ve diğer birçok ihtiyaca bağlı alan burada mevcut. Bir insan buraya geldiğinde okumak isterse okuyacak, ibadet etmek isterse ibadet edecek. Çay kahve içmek isterse çay kahve içecek. Çimlerde gezmek isterse gezebilecek.

 28 Şubat postmodern darbesinde Gaziosmanpaşa ve Esenler arasında halkın kullandığı buradaki planlı yolu kapattılar. İnşallah onu da açacağız.

 Ağaçları muhafaza ettik. 2 bin 200 metre bisiklet parkurumuz var. Çocuklar aktivitelerini yaparken anne babalar da vakit geçirebilecek.

400 BİN METREKARE

İLK başta 220 bin metrekarelik alanda kurulan millet bahçesi, ilave alanlarla 400 bin metrekareyi kapsayacak. Bahçede 33 bin metrekare spor vadisi, 27 bin metrekare kültür vadisi yer alacak. Yürüyüş yolları, sportif etkinlikler, piknik, çocuk oyun ve eğlence, sosyal etkinlik alanları, çiftlik park, hobi ve meyve bahçeleri, macera parkı, ikinci bahar kıraathanesi, gül bahçesi, kır kahvesi, hanımlar konağı, gençlik merkezi, gölet ile kütüphane ve açık hava kitap okuma mekânları yer alıyor. Bahçede her noktada güvenlik kameraları yerleştirildi. 24 saat kameralarla izlenebiliyor.