esenler-askeri-arazi

Esenler’deki askeri arazi kimin oldu?

Genel Uğurcan Tokay 28.04.2015
Esenler'deki askeri arazi tahsisli alan, belediyeye devrediliyor. Arazi İstanbul'un en önemli arazileri arasında yer alıyor.
Yıllardır geleceği tartışılan ve birçok kurumun peşinde koştuğu Esenler'deki askeri arazi, belediyeye devrediliyor. Milli Savunma Bakanlığı'na ait olan arazinin devriyle ilgili olarak protokol yapma yetkisi Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'ya verildi.

18.51 kilometremetrekare yüzölçümüne sahip Esenler'in 8.85 kilometrekarelik kısmını, yani neredeyse yarısını kapsayan askeri arazi rezerv konut alanı olarak kullanılacak. 

ESENLER ASKERİ ALAN BELEDİYENİN OLDU!

Esenler Belediye Meclisi'nde Murat Gülkıran'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantı AKP ve CHP'li meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Oybirliğiyle kabul edilen devirle ilgili olarak konuşan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya "Meclis Üyeleri, bugün tarihi bir olaya tanıklık etmenin yanı sıra Esenler için tarihi bir karar alıyorlar. 50 sene sonra, 100 sene sonra bu kararın konuşulacağını düşünüyorum. Çünkü Esenler'in şu anki meskun mahali kadar bir arazi Esenler Belediyesi adına tescil edildi. Dolayısıyla Esenler'in kaderi değişiyor. Bu noktada Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu'nun kişisel çabası çok büyük. Askeri alan ilk olarak projelendirdiğinde bile bir kısım arkadaşlar, 'Olabilir mi?' dedik. Bugün bu tarihi kararı alan bu Meclis'te bulunduğum için mutluyum. İnşallah 100 yıl hatta 200 yıl sonra da bu mesele gündemde olacaktır. Bu tarihi bir Meclis kararıdır. Askeri alanla ilgili müjdeyi, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu 4 Mayıs'ta bizzat Esenler'e gelerek verecekler. Bu vesileyle tüm Esenler halkını  4 Mayıs'ta Dörtyol Meydanı'na davet ediyorum" dedi.

CHP Grubu adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Usta da, "Resmi planlardaki donatı alanlarının ortaya çıkmasını sağlayacak Esenler Askeri Arazisi proje rezerv konut alanı olarak kullanılacak. Bu noktada Sayın Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Esenlerdeki askeri alan esenler askeri arazi esenler belediyesi askeri arazi devir