tarihi istanbul kapısı

Erzurum'un tarihi İstanbul Kapısı'nın restorasyonu tamamlandı

Genel 31.07.2018 12:00

Erzurum'da Yakutiye Belediyesi sınırlarındaki Tarihi İstanbul Kapısının restorasyon ve çevre düzenlemesi bitti.

Geçit duvar payeleri ve kemerlerin bir bölümü tahrip olan eser, ayyaşın, tinercisinin mekanı konumuna geldi. Terk edilmesiyle birlikte adeta korku mekanına dönüşen eser, gayrimeşru tiplerin uzun süre mekanı oldu. İçerisinde yangın çıkartılan İstanbul Kapı, tamamen tahrip olmadan kurtarıldı.

Mustafa Kemal Paşa, Samsun'a çıkışının ardından Cumhuriyete giden yolun ilk adımını Erzurum'dan atmıştı. Gazi Paşa, aralarında Kazım Karabekir Paşa'nın da bulunduğu kalabalık tarafından burada törenle karşılanmış, Mustafa Kemal Atatürk, şehre bu kapıdan giriş yapmıştı. İstanbulkapı, aynı zamanda Erzurum'un gümrük işlerinin de yürütüldüğü noktaydı.

Yakutiye Belediyesi'nin bir yılda tamamladığı proje ile İstanbul Kapı, restorasyon ve restüriksiyon çalışmaları ve çevre düzenlemesi yapıldı.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, tarihi kapıyı kurtarmktan mutluluk duduklarını açıkladı.

İstanbulkapı Erzurum'un batısında Gez mahallesinde yer almaktadır. 1865-1877 savunma amaçlı olarak inşa edilmiştir.

İstanbulkapı. 1865-1877 yıllarında Harput, Kavak, Kars Kapısı gibi Fosfor Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk dönemi canlılığını koruyan eser, sonraki dönemlerde ihmal ve bakımsızlıkla tamamen yok olmanın eşiğine terk edilmişti.

Geçit duvar payelerinin taşıdığı ve takviye kemerleriyle desteklenen beşik tonozludur. Doğu kısımda yer alan odaya hem dışarıdan hem de içeriden giriş sağlanmaktadır. Doğu cephede ortada büyük, yanlarda daha küçük olmak üzere üç giriş bulunurken, kuzey ve güney odaya açılan üçer pencere dikkat çekmektedir. Kapı yol seviyesinden aşağıda kalmaktadır. Yuvarlak kemerli giriş harap durumdaydı. Üst örtüde tuğla diğer bölümlerde kesme taş malzeme kullanılmıştır.