Erzurum

Erzurum'da Ahmet Metin Karadayı'nın yargılanması sürüyor!

Genel Zeynep Karabağ 11.11.2016
Erzurum'da, maket üzerinden sattığı konutları teslim etmediği gerekçesiyle 2 bin 422 yıla kadar hapsi istenen Karadayı'nın yargılanmasına devam edildi
Erzurum'da, maket üzerinden satışa sunduğu konutları inşa edip hak sahiplerine teslim etmeyerek "nitelikli dolandırıcılık" yaptığı gerekçesiyle 692 yıldan 2 bin 422 yıla kadar hapsi istenen iş adamı Ahmet Metin Karadayı'nın yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan iş adamı Ahmet Metin Karadayı katılmadı. Mağdurlar, müdahiller ile taraf avukatları ise duruşmada hazır bulundu.

Mağdurlardan Dursun Sarı, duruşmadaki ifadesinde, 2012 yılında Çat Yolu Projesi'nden daire almak için Karadayı şirketiyle anlaşma yaptığını ifade ederek, "Çat Yolu Projesi iptal edildiği için sözleşmeyi iptal ederek yeni sözleşmeyle Hasani Basri Projesi'ne kaydırdılar. Dairenin parasını vermiştim, alamadım. Şikayetçiyim." dedi.

Müdahil Adem Yıldırım ise konuya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda yine sanığın yürüttüğü New City Projesi'ne 22 milyona yakın harcama yapıldığının belirtildiği aktararak, "22 milyona yakın harcama yapıldığı bildirildi ancak Şerafettin Aslan 130 milyon paranın toplandığından bahsetmişti. Sanık Ahmet Metin Karadayı 'Bu işi belediye halletmezse bile kalan paraları geri teslim edeceğim' diye söylemişti." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, müşteki avukatlarının davada eski Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in dinlenilmesi talebini ise bu aşamada gerek olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Heyet daha sonra eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Karadayı Konut Yapı Mimarlık Mühendislik İnşaat Taahhüt firmasının sahibi ve yönetim kurulu başkanı Ahmet Metin Karadayı'nın, Erzurum'un Palandöken ilçesi sınırları içinde bir kısmını Erzurum Büyükşehir Belediyesinden ihale yoluyla aldığı, bir kısmını da konut karşılığı müştekilerden topladığı parseller üzerinde hazırladığı konut projesini yapmayarak, para ya da arsa karşılığı satış yaptığı 346 kişiyi dolandırdığı öne sürülüyor. 

Bu sebeple hakkında açılan davalar birleştirilen iş adamı Karadayı'nın her bir müşteki için ayrı ayrı 2 yıldan 7 yıla kadar olmak üzere toplam 692 yıldan 2 bin 422 yıla kadar hapsi isteniyor.

Erzurum nitelikli dolandırıcılık ahmet metin karadayı