erzincadaki heyelanda kullanılamaz hale gele evler

Erzincan'daki heyelanda 24 ev kullanılamaz hale geldi

Genel Emine Pile 13.09.2016
Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Aşağısütlü köyünde gece meydana gelen heyelan köylüleri korkuttu.
Köydekilerin durumu Erzincan İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Erzincan Valiliğine haber verilmesinin ardından bölgeye ulaşan jandarma ve AFAD ekipleri, devam eden tehlike nedeniyle köylüleri evlerinden çıkararak bölgeyi güvenlik kordonu altına aldı.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, beraberinde Refahiye Kaymakamı Sedat Ateş ile birlikte köyde incelemelerde bulundu.

Köylüler ile bir araya gelen Vali Arslantaş, vatandaşların mağduriyetinin giderileceğini belirtti.

"Yeni evlerini yapacağız"

Arslantaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın birinci günü sabaha karşı vatandaşların heyelanı duyduğunu söyledi.

Vatandaşların birbirlerini uyararak heyelan bölgesinde bulunan 24 evi boşalttıklarını dile getiren Vali Arslantaş, şöyle konuştu:

"Herhangi bir can kaybımız yok. Hayvan zayiatımız yok . Vatandaşlarımızla da görüştük heyelan bölgesine geçmemeleri konusunda tavsiyelerimiz oldu. İl Affet Acil Durum Müdürlüğünün ekipleri ve mühendisleri heyelan olabilecek yerleri tespit edecekler. Bu süre içerisinde vatandaşlarımızın mağdur etmemek adına isteyene Refahiye'de ilçe merkezinde ev kiralıyoruz. İsteyen vatandaşlarımıza AFAD çadırı kurarak köyde barınmalarını sağlayacağız. Bir yıl içerisinde de inşallah etkilenen tüm vatandaşlarımızın AFAD aracılığıyla yeni evlerini yapıp teslim edeceğiz."

heyelan Erzincan'da heyelan