Ermenilerin türkiyedeki arazileri

Ermeniler, Türkiye'deki araziler için dava açacak!

Genel Zeynep Karabağ 22.01.2015
1915 olaylarının 100'üncü yıldönümü öncesi Erivan ve Ermeni diasporasından Türkiye hamlesi geliyor.
Ermeniler, Türkiye'de yaşanan 1915 olaylarında arazileri terk ettiklerini iddia ediyor. Üzerinde üzerinde hak iddia ettiği arazi ve mülklerle ilgilli hukuki mücadeleye başvuruyor. 

Erivan ve Ermeni diasporası,  terk ettikleri arazileri geri almak için planladıkları hukuki mücadeleye hız kazandıracaklarının işaretini verdi.

Habertürk Gazetesi'nden Kasım Cindemir'in haberine göre Ermeni asıllı ABD'li yayıncı Harut Sassounian, Ermenistan hükümeti ile bazı diaspora gruplarının Ankara'yı uluslararası mahkemelere götürmeyi düşündüklerini vurguladı. Sassounian, California Courier Gazetesi'ndeki yazısında, Ermeni Katolikos Aram I'in Adana'daki el konulan kilise mülkleri için davacı olmayı planladığını ve dava Türkiye'de reddedilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidileceğini belirtti.

Bir diğer davacı olan Ermeni asıllı ABD'li Zuart Sudjian'ın ailesinden alınan topraklarda Diyarbakır Havalimanı'nın yer aldığını yazan Sassounian, Türkiye'de sonuç alınamazsa onların da AİHM'ye başvurabileceğini ifade etti ve “AİHM'den olumlu karar çıkarsa Türkiye'de mallarına el konulmuş olan tüm Ermeniler için kapıları açmış olur” görüşünü savundu.

Ermeni Sudjian: Diyarbakır Havaalanı benim!
 

çankaya köşkü

Çankaya Köşkü'nü de istiyorlar

Harut Sassounian, Ankara'daki Çankaya Köşkü'nün Kasapyan Ailesi'ne, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu arazinin kısmen Van'dan Kevork Sarıyan'ın ailesine ait olduğunu, İncirlik Üssü'nün bulunduğu alanın da Ermeni ailelerin elinden alındığını ve bu konunun ABD'de mahkeme sürecinde olduğunu yazdı.

Erivan ve Ermeni diasporası ermeniler türkiyedeki araziler