istihdam

En çok istihdam İstanbul’da gerçekleşti!

Genel Emine Pile 06.03.2015
TÜİK’in işgücü araştırmasına göre işsizlik oranında artış yaşanırken bazı iller istihdam konusunda açık ara farkla ön sıralarda yer aldı.
ESD - İşsizlik oranı bakımından 2014 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan artış istatistikleri durumu gözler önüne serdi. Her geçen gün artan ve istihdam edilmeyi bekleyen genç sayısı bölgelere göre de değişiklik gösterdi. Buna göre işsizlik oranı 2014'te bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 9,9 oldu.  

Bölgesel olarak bakıldığında ise gelişmişlik olarak artan ve daha fazla yatırım yapılan illerde istihdam oranı artarken en yüksek işsizlik oranı ise ülkenin doğusuna doğru gidildiğinde artış gösterdi. Toplam istihdamın büyük bir kısmını barındıran İstanbul, istihdamın %19,7'sine sahip oldu. 

En yüksek işsizlik oranı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde! 

İşsizlik oranının en yüksek olduğu bölgelere bakıldığında %15,6 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi ilk sırada yer aldı. En düşük olduğu bölge ise %5,3 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Erkeklerde işsizlik oranının en yüksek olduğu bölge %16,4 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, kadınlarda %15,6 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

En yüksek istihdam oranı TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleşti 

En yüksek istihdam oranı %49,8 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleşti. Buna karşılık en düşük istihdam oranı %34,8 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görüldü. Erkeklerde istihdam oranının en yüksek olduğu bölge %67,3 ile TR4 Doğu Marmara Bölgesi iken, kadınlarda %35,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

En yüksek işgücüne katılma oranı TR3 Ege Bölgesi'nde oldu

En yüksek işgücüne katılma oranı %53,3 ile TR3 Ege Bölgesi'nde gerçekleşti. Erkeklerde işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu bölge %74 ile TR1 İstanbul Bölgesi, kadınlarda ise %38,2 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

En yüksek işsizlik oranı TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) Bölgesi'nde oldu

İşsizlik oranının en yüksek olduğu bölge %24 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) olurken, bunu %17,4 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) takip etti. İşsizlik oranının en düşük olduğu bölge ise %3,4 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) Bölgesi oldu.

İstihdam edilenlerin %19,7'si TR10 (İstanbul) Bölgesi'nde yer aldı

Kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfusun %19,3'ünü barındıran TR10 (İstanbul), toplam istihdamın da %19,7'sine sahip olduğu görüldü. Çalışma çağındaki nüfus içindeki payı %6,8 olan TR51 (Ankara) bölgesi toplam istihdamın %6,9'una sahip oldu. TR31 (İzmir) bölgesinin çalışma çağındaki nüfus içindeki payı %5,7 iken, toplam istihdamın %5,8'ine sahip oldu. 

Emlaktasondakika.com

TÜİK işsizlik oranı istihdam