İGA

En büyük Duty Free kompleksi üçüncü havalimanına geliyor

Genel Emine Pile 22.01.2015
Alman Henimann ve Unifree, 120 milyon Euro yatırım ile dünyanın en büyük duty free kompleksi için üçüncü havalimanını seçti.
Üçüncü havalimanı işletmecisi olan İGA (İstanbul Great Airport - İstanbul Büyük Havalimanı) gümrüksüz satış mağazaları (Duty Free) işletmesi için Alman Heinemann ve Türk ortağı Unifree şirketi ile anlaşma imzaladı.

Toplam 25 yıllık iş birliğinde Alman Henimann ve Unifree, 120 milyon Euro yatırım ile dünyanın en büyük duty free kompleksini üçüncü havalimanına yapacak. Anlaşmayı İGA  şirketinin ortakları Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir, Naci Koloğlu, Mehmet Cengiz ile Heinemann tarafından şirketin sahibi Claus Heinemann, Unifree'nin CEO'su Kerem Üstünkaya, Cüneyt Çilingiroğlu ile Naci Sipahioğlu imzaladı.

Nihat Özdemir, KDV dahil 26 milyar Euro'luk yatırımla cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçireceklerini söyleyerek, “İstanbul'da dünyanın en büyük duty free kompleksini kazandırıyoruz. Bölgenin en önemli aktarma merkezi olan İstanbul, büyüklüğün yanı sıra oluşturacağı ticari hacimle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak” dedi. Heinemann CEO'su Claus Heinemann ise 30 yıldır Türkiye'de olduklarına dikkat çekerek “Bu sürecin son 15 yılı Atatürk Havalimanı'ndaydı. Türkiye'yi, Türkleri çok iyi tanıyoruz. Almanya ve Türkiye arasında ciddi bir ilişki var. Benim için de İstanbul çok önemli bir merkez” diye konuştu.

BOĞAZ'DAN ESİNLENİLDİ

Toplam 53 bin metrekare alana sahip olacak mağazalar, 400'den fazla markayı barındıracak. 

Tasarımı İstanbul Boğazı'ndan esinlenerek yapılan kompleks, 120 milyon Euro yatırımla hayata geçecek.  

Terminal gelirlerinin en büyük  gelir kalemi duty free satışları. 

Mağazalarda toplam 7 bin kişi çalışacak.

Yeni komplekste gidiş katında 6 bin 500 metre karelik dev bir mağaza bulunacak.

Üç boyutlu hologram sisteminden şarj edilebilen akıllı alışveriş arabalarına kadar bir çok yeni teknoloji sunulacak.

Gidiş katında Türk ürünlerinin satıldığı 3 bin metre karelik bir mağaza yer alacak. Toplam 6 bin 500 metre kare mağazada ise lüks mallar satışa sunulacak.  

Geliş katında da toplam 12 bin 500 metre karelik mağazalar yer alacak. 

Havalimanında engelli yolcular için özel hizmetler de verilecek.

Hürriyet

İGA duty free üçüncü havalimanı