emlak vergisi

Emlak vergisi 2016'da 2.79 oranında artacak

Genel Emine Pile 02.01.2016
Yeni yılın ilk günlerinden itibaren birçok alanda vergi harçlarına zam geldi.
Yeni yılın ilk günlerini yaşadığımız bu günlerde ulaşımdan pasaporta, sürücü belgesinden emlak vergisine kadar birçok alanda zamlı tarifeler geçerli olacak.  Peki 2016 yılında nelere zam gelecek ve hangi gelişmeler yaşanacak? 

1 Ocak'tan itibaren asgari ücret, bin 300 lira olacak. Gelecek yılın en önemli gelişmelerinden biri, hiç kuşkusuz Avrupa Birliği ile olan ilişkilerde yaşanacak. Yıllardır sürdürülen müzakerelerde yıl sonuna doğru kritik bir eşik aşılacak. Üzerinde anlaşılan şartlar yerine getirildiği takdirde Türk vatandaşları, ekim ayından itibaren Avrupa'ya Schengen vizesi almadan gidebilecek.

EMLAK VERGİSİ YÜZDE 2.79 ARTACAK 

Yeni çipli kimlikler de 2016'da hayatımıza girmeye başlayacak. Güvenlikli olarak hazırlanan yeni kimlikler, ilk olarak pilot bölge seçilen Kırıkkale'de dağıtılacak. Yeni düzenlemeyle birlikte ehliyet çeşidi de 9'dan 17'ye çıkacak. Değiştirilecek yaklaşık 25 milyon ehliyet de 80 ülkede geçerli olacak. Sürücü belgesi harçları ise yeni yılda A sınıfı için 133.70, B sınıfı için ise 402.90 liraya çıkacak. Yeni yılda motorlu taşıtlar vergisi de zamlanacak.

1 Ocak'tan itibaren pasaport ücretleri de değişecek. 1 yıllık pasaport ücreti yeni yılda 154 liradan 163 liraya yükselecek. Öğrenciler de artık pasaport harcı ödemeyecek. Yeni zamlardan emlak vergileri de nasibini alacak. Emlak vergisi yüzde 2.79 oranında artacak. Hazırlanan yeni paketle birlikte muhtarlara yeni yetki geliyor. 2016 yılında muhtarlara evlendirme yetkisi verilmesi planlanıyor. İstanbul'da yeni yıldan itibaren İstanbul Kart kullanımı da artacak. Bu yıl otobüslerin yanı sıra minibüs ve taksi dolmuşlarda da kart kullanılması planlanıyor.

 

EMLAK VERGİSİ Yeni yıl emlak vergisi Emlak vergisi 2016