elektrik sisteminin devre dışı kalmasını sağlayan kilit

Elektrik sisteminin devre dışı kalmasını sağlayan kapı kilidi!

Genel Emine Pile 15.07.2016
Kastamonu'da ortaokul öğrencisi Sevim Nur Ünlüyol, anahtarla iki kez çevrildiğinde elektrik sisteminin devre dışı kalmasını sağlayan kilit geliştirdi.
Kastamonu'da 15 yaşındaki ortaokul öğrencisi Sevim Nur Ünlüyol, annesinin her dışarı çıktığında duyduğu endişeye son vermek için, kapı anahtarla kapatıldığında kilit'>elektrik sisteminin devre dışı kalmasını sağlayan kilit tasarladı.

Kuzeykent Ortaokulu öğrencisi Sevim Nur Ünlüyol, evden her çıktığında elektrikli aletleri kapatıp kapatmadığı endişesini yaşayan annesi Güler Ünlüyol'u rahatlatmak amacıyla proje geliştirdi.

Ünlüyol, yaklaşık 1 yıl süren çalışması sonucu elektrik sistemini devre dışı bırakan kapı kilidi tasarladı.
Sevim Nur Ünlüyol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sistemle özellikle kadınların dışarıya daha rahat çıkabileceğini, evde elektrikli aletlerini açık unutup unutmadıklarıyla ilgili sıkıntı yaşamayacağını söyledi.
Annesinin her dışarı çıktığında elektriği sorun ettiğini belirten Ünlüyol, şunları kaydetti:
"Bu buluşu annemden yola çıkarak geliştirdim çünkü dışarı çıktığımızda sürekli 'Ocakta bir şey unuttum mu', 'Elektrikleri kapattım mı' gibi düşünceleri oluyordu. Bu artık takıntı aşamasına gelmişti. Gezmesinin de tadını çıkaramıyordu. Ben de bu soruna çözüm bulmak istedim. 'Bunların önüne geçmek için bir şey yapabilir miyiz' diye düşündüm. Yaptığım çalışma sonucunda bu sistemi geliştirdim. Sistemde kapı kilidi ile elektrik sigortası arasında bağ kuruluyor. Böylece kapı kilitlendiğinde, elektrik sistemi devre dışı kalıyor."

elektrik sisteminin devre dışı kalmasını sağlayan kilit kilit Sevim Nur Ünlüyol