elektrik dağıtım şirketleri

Elektrik faturaları şişti, EPDK uyarı yazısı gönderdi

Genel Zeynep Karabağ 25.01.2015
EPDK, elektrik dağıtım şirketlerine bir yazı gönderdi ve tüm değişikliklerin tüketiciye bildirilmesi gerektiğini söyledi.
ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bazı dağıtım şirketlerinin sayaç okuma sürelerini uzatması nedeniyle abonelerin faturaları şişince konuyu mercek altına aldı ve bir uyarı yazısı gönderdi. Sayaç okuma ve faturalandırmada yapılan tüm değişikliklerin önceden tüketiciye bildirilmesi gerektiğini vurgulandı.

Yazıda ayrıca, bu tip uygulamalar sonucunda ödeme güçlüğüne düşen tüketicilere taksitlendirme imkânı sağlanıp sağlanmayacağı ve bu durumda vade farkı alınıp alınmayacağının EPDK'ya bildirilmesi gerektiği kaydedildi.

4 AYLIK FATURA

Bazı dağıtım şirketlerinin, elektrikte bir aylık tüketimi faturalamak yerine sayaç okuma tarihlerinde değişiklik yaparak, kimi zaman gün kısaltımına gitmesi, kimi zaman da gün uzatımına gitmesi tartışma konusu oldu. İki-üç ay boyunca elektrik faturası gelmeyen aboneler, bir anda gelen şişkin faturalar nedeniyle ödeme güçlüğüne düştü. Konuyla ilgili EPDK'ya tüketici şikâyeti yağdı. Şikâyetlerde, dağıtım şirketlerince sayaçların bir aydan daha kısa aralıklarla ya da iki aydan daha uzun aralıklarla okunmaya başlandığı ve bunun sonucunda ayda 2 kere fatura düzenlendiği ya da 2-4 aylık tüketim miktarını içeren yüklü tutarda faturaların düzenlendiği belirtildi. Ödeme güçlüğüne düştüklerini ifade eden tüketiciler, herhangi bir ödeme kolaylığı sağlanmadığı ve tüketim dönemi değişiklikleri konusunda bilgilendirilmediklerinden şikâyetçi oldu. 

TÜKETİCİLERE BİLDİRİN

Tüm elektrik şirketlerine uyarı yazısı gönderen EPDK, sözleşmeler hukuku kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Tüketim dönemi değiştirilen tüm tüketicilerin uygulama öncesinde tüketim dönemlerinin kaç aya kadar uzatılacağı hususunda bilgilendirilip bilgilendirilmediği, bilgilendirildiyse hangi iletişim kanalı ile bilgilendirildiği, tüketim dönemlerindeki değişikliğin ayrıntılı gerekçesi ve bölgenizde bu değişiklikten etkilenen tüketici sayısı ve abone grupları, uygulama sonucu ödeme güçlüğüne düşen tüketicilere talepleri halinde taksitlendirme imkânının sağlanıp sağlanmayacağı, taksitlendirme halinde vade farkı alınıp alınmayacağı, değişen faturalandırma döneminin ne kadar süre daha uygulanacağı hususlarının 5 iş günü içinde Kurumumuza bildirilmesi ve uygulamadan etkilenen tüketicilerin bir sonraki tüketim dönemleri hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor. Ayrıca tüketim döneminin uzun aralıklı belirlenmemesine yönelik hassasiyet gösterilmesi ve tüketim dönemi değişikliklerinin uygulama öncesinde tüketicilere bildirilmesi gerekiyor. Tüketim döneminin bir aydan daha kısa süreli uygulanması ise mevzuata aykırılık teşkil ediyor. Bu uygulamadan dolayı tüketicinin ödemede gecikmesi sonucu tüketiciden gecikme zammı ve kesme-bağlama bedeli alınmaması; tüketim döneminin asgari bir ay olacak şekilde uygulanması gerekiyor.”

Hürriyet

Elektrik faturaları epdk elektrik dağıtım şirketleri