elektrik direklerindeki leylek yuvaları

Elektrik direklerindeki leylek yuvaları artık güvende

Genel Emine Pile 18.05.2016
Bolu'da, elektrik direklerine yuva kuran leyleklerin akıma kapılmasının önlenmesi amacıyla tellerde izolasyon çalışması yapılıyor.
Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) tarafından Bolu'daki elektrik tellerinde izolasyon çalışması başlatıldı. Çalışmayla, her yıl şehre göç ederek elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin akıma kapılıp telef olmasının ve mahallelerdeki enerji kesintilerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Ayhan Erkovan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SEDAŞ'ın, Bolu'ya her yaz gelen leyleklerin yuva yaptığı direklerde, enerji güvenliği için çalışma başlattığını söyledi.

İşletme bakım ekiplerince, yuvaların bulunduğu direklerdeki enerji bağlantı iletkenlerinde izolasyon işlemlerinin yapıldığını anlatan Erkovan, bu sayede kuşların akıma kapılmasının önlendiğini bildirdi.

Ayrıca "kuşkonmaz" adlı materyallerin direklere monte edildiğini belirten Erkovan, Sakarya, Kocaeli ve Düzce il, ilçe ve köylerinde, özellikle kuşların yoğun olarak akıma kapıldığı bölgelerde de "kuşkonmaz" montajının sürdürüldüğünü kaydetti.

"Kuşkonmaz" aparatlarıyla çok amaçlı, çevreci bir yatırım yapıldığını dile getiren Erkovan, "Kuşkonmazlar sayesinde, kuşların direklerin üzerinde elektrik bağlantılarının bulunduğu bölgeye konarak zarar görmelerinin önüne geçiliyor" ifadesini kullandı. 

Leylek yuvaları SEDAŞ Elektrik direklerine yuva yapan leylekler