Yusuf Ziya Paşa Camisi

Elazığ'daki camiye 45 yıl sonra minare inşa edildi

Genel Emine Pile 25.10.2016
Elazığ'ın Keban ilçesine bağlı Koyunuşağı köyünün tek camisi olan Yusuf Ziya Paşa Camisi 45 yıl aradan sonra minareye kavuştu.
Elazığ'ın Keban ilçesine bağlı Koyunuşağı köyünün tek camisine vatandaşların katkısıyla 45 yıl aradan sonra minare yapıldı. İnşası tamamlanan minare için Koyunuşağı Muhtarlığınca cami avlusunda tören yapıldı.

Tören, Keban ilçesindeki Yusuf Ziya Paşa Camisi imamı Şinasi Bay tarafından Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Törende konuşan Kaymakam Hayrettin Baskın, minarenin inşasında emeği geçen herkese teşekkür etti. "Allah'ın mescidini yapanlar, mümin insanların ve Müslümanların bu mescitlerde Allah'ı zikretmesini, Allah'a ibadet etmesini sağlarlar." diyen Baskın, minarenin hayırlı olmasını diledi.

"Kutsal bir dini görev yaptınız"

İlçe müftüsü Abdulhamid Pehlivan, gönül birliğinin merkezi olan camilerin kutsal mekanlar olduğunu vurguladı.

"Camilerimiz Rabbimizin huzurunda saf tuttuğumuz, ilahi neşe ile Allah'tan gayrısını unuttuğumuz en müstesna ibadet yerlerimizdir." diyen Pehlivan, şunları kaydetti:

"İslam tarihinde cami ve mescit yapma geleneği yüzyıllar boyu devam etmiş, şanlı ecdadımız da tarih boyunca bulunduğu her coğrafyaya İslam'ın mührünü vururcasına camiler, mescitler inşa etmiştir. Yüce dinimizin ilk ve temel yapısını vücuda getirmekle kutsal bir dini görev yaptınız."

Üçpınar Köyü İmamı İbrahim Demir tarafından okunan duanın ardından minare Kaymakam Baskın ve Koyunuşağı köyü muhtarı tarafından hizmete açıldı.

Törene Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, AK Parti Keban İlçe Başkanı Ömer Kaya ile vatandaşlar katıldı. 

Yusuf Ziya Paşa Camisi