Ekonomi

Ekonomi basını Mart ayında neleri konuştu?

Genel Ayşe Özlem Kuruca 08.04.2015
Medya Takip Merkezi ile Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği medya analizi, Ekonomi basınının Mart ayında neleri konuştuğunu ortaya koydu.
Merkez Bankası ile Cumhurbaşkanı arasındaki faiz polemiği ve kurlardaki dalgalanmalar ekonomi basınına damgasını vururken, iş dünyasında öne çıkan isimler ise Güler Sabancı ve Rıfat Hisarcıklıoğlu oldular.

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) verilerine göre hazırlanan raporda, Mart ayında ekonomi basının en çok kullandığı kavramların dolar kuru, faiz ve ihracat olduğu gözlendi. Ekonomi medyasında dolar kuru 153 bini aşan habere konu edilirken, Faiz kavramı ise 59 binden fazla haberde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı arasındaki polemik, ayın öne çıkan konuları arasındaydı. Gerilimin, Başçı ve kurmayları tarafından verilen brifingden sonra düştüğü ve konuyla ilgili haberlerin azaldığı gözlemlendi. Bu da kurlarda daha istikrarlı hareketleri beraberinde getirdi. 
Hükümetin ekonomiyi soğutma çabalarının sonunda ithalat haberleri gerilerken; artan işsizlik ve enflasyon rakamları da haberlerde daha az kullanıldı. 

En çok konuşulan iş insanları…

Ekonomi basını, iş dünyasının önde gelen isimleri, bakanlar ve STK haberlerine de sıkça yer verdi. İş insanları arasında bin 151 haberle Güler Sabancı ilk sırada yer alırken; bin 141 haberle Aydın Doğan ikinci sırada yer aldı. Ali Ağaoğlu, Murat Ülker ve Rahmi Koç da ilk beşe giren isimler oldular. Koç Holding'deki CEO değişimi ve Turgay Durak'ın yerine Levent Çakıroğlu'nun grubun en genç CEO'su olarak göreve başlaması, ekonomi gündeminde kendine yer buldu. 

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, EGD ile birlikte gerçekleştirilen Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde geçtiğimiz yılın ekonomik verilerini değerlendirirken, 2015'e dair öngörülerini de ekonomi gazetecileri ile paylaştı. Medyada 3 bin 983 haberle listenin ilk sırasında yer alan Hisarcıklıoğlu'nu Şemsi Bayraktar, Bendevi Palandöken, Mehmet Büyükekşi ve Çetin Osman Budak izlediler. 

Ekonomi basını Mart ayı ekonomi konuları Medya Takip Merkezi Ekonomi Gazetecileri Derneği