hollanda,yüzen ev, toplu konut

Dünyanın su üstünde yüzen ilk toplu konutu!

Genel Merve N. Güreş 08.06.2015
İnşaat alanı kalmayan Hollanda’da akıl almaz bir proje gerçekleşti. IJburg’da suyun üstüne yapılan 36 evde yaşam başladı bile...
Küresel ısınmayla birlikte su seviyesinin yükselmesi ihtimaline karşı önlemlerini şimdiden alan Hollanda 'yüzer mimari'ye el attı. Amsterdam'ın kuzeydoğusunda yer alan IJburg'da duyanları hayrete düşüren bir proje gerçekleştirildi.Hollandalı inşaat şirketi Dura Vermeer tarafından tasarlanan ve inşa edilen yüzen evler, mahalle konseptiyle hayata geçirildi.

Proje tamamlandığında yüzer mahallede okullar, alışveriş merkezleri ve restoranlar olacak. En ucuz yüzen evin fiyatı ise 390 bin Euro'dan (Yaklaşık 1.2 milyon TL) başlıyor.

Yüzer kaldırımlara demirlenen evler istenildiğinde başka bir yere de taşınabiliyor.

Beton küvetlerin yarıya kadar suya batırılması ve üzerine çelik konstrüksiyon yapılmasıyla meydana gelen evler toplamda 36 tane.

Dünyanın ilk su üstü yüzen toplu konut projesi olarak gösterilen evler, su seviyesiyle yükseliyor, dalgalanmalarda dengesini ayarlıyor. Su ve elektrik ise esnek, kablolarla eve giriyor.

Hollandalı mimarların ilerleyen yıllarda yüzer sinemalar, su üzerinde yükselen gökdelenler ve oteller gibi farklı projelere de yöneleceği konuşuluyor.  

 

emlaktasondakika.com

hollanda yüzen ev toplu konut