rüzgar enerjili ilk üniversite kampüsü

Dünyanın rüzgar enerjili ilk üniversite kampüsünü kurdu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 12.01.2015
Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri, yenilenebilir rüzgâr kaynağından enerjisini sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsünü kurdu.
Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş, Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsünde kendi işlettiği rüzgâr enerji santraliyle yenilenebilir rüzgâr kaynağından enerjisini sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsünü kurdu. 

Boğaziçi Üniversitesi Rüzgâr Enerji Santrali (BÜRES) projesi dâhilinde kurulan rüzgâr türbini, 27 Aralık 2014'te elektrik üretmeye başladı. Türkiye'de güneş enerjisi santrali konusunda uzman kadrosuyla çalışan ve pazarda liderlik konumunu hedefleyen Integreen,Boğaziçi Üniversitesi ile yapmış olduğu proje dahilinde ‘'Dünyada tüm elektrik ihtiyacının sahip olduğu ve kendi işlettiği rüzgâr enerji santralinden karşılayan ilk üniversite kampüsü" kurmanın gururunu yaşamaktadır.

Ucuz ve temiz enerji vizyonuyla müşterilerine kaliteli ve uzun soluklu bir hizmet sunan Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş., Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Kampüsün'de kurduğu Türkiye'nin en büyük lisanssız rüzgar enerjisi santralinin ardından, Tokat'ta yeni bir rüzgar enerjisi santrali projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Reşadiye İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği  Başkanlığı ile birlikte gerçekleştirilecek olan proje kapsamında Integreen, 800-1000 kW Rüzgar Enerjisi Santrali Tesisi'nin yapımını 2015 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyor.  

Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş. Genel müdürü Ömer Özkan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş olarak dünya'nın sayılı rüzgar türbin üreticilerinden Alman Enercon ve Boğaziçi Üniversitesi ile yaptığımız ortak çalışmanın neticesinde 900 kW rüzgar santralin kurulumunu 31 Aralık'ta tamamladık ve Boğaziçi Üniversitesi'nin dünya'nın kendi enerjisini rüzgarla üreten ilk kampüsü olmasını sağladık."dedi.

Rüzgar enerjili üniversite kampüsü rüzgar kampüs Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri