İztuzu Plajı

Dünyanın gözbebeği olacak!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 06.02.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin İztuzu Plajı'nı Muğla Üniversitesi'ne emanet edeceğini açıklamasının ardından çalışma başlatıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin, İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalara ilişkin twitter hesabından "İztuzu ihalesini iptal edeceğim, Carettaları Muğla Üniversitesine emanet edeceğiz. Gerekli protokolü imzalayacağız” açıklamasının ardından, üniversitede çalışmalar hız kazandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, gazetecilere yaptığı açıklamada, İztuzu sahilinde deniz kaplumbağalarının yaşayacağı ve üreyecekleri alanların tamamen koruma altına alındığını, bundan sonraki süreçte de koruma çalışmalarının aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

Ankara'da akademisyen ve gazetecilerin katıldığı çevre sorunlarına ilişkin bir toplantı yapıldığını, toplantıda Türkiye'deki çevre sorunlarının tartışıldığını belirten Harmandar, "Çevre sorunlarının neredeyse yarısı Muğla ile ilgiliydi. Sayın Bakanımız 17 Ocak'ta Muğla'ya geldiğinde de görüşme imkanımız oldu. Bakanımız bize 'İztuzu Plajı'nı sizinle değerlendirmek istiyorum' dedi. Biz de bu durumdan memnun olacağımızı söyledik" dedi.

 "Dünyanın gözbebeği olacak"

Bölgede yürütülecek koruma çalışmaları için Üniversitenin Su Ürünleri ve Fen Fakültesi Bölümü akademisyenleri ile görüşme yaptığını anlatan Harmandar, "Akademisyenlerimiz İztuzu en iyi nasıl yönetilir anlamında projelerini hazırlıyorlar. Öncelikle burada yaşayan kaç çeşit havyan türü var bunlar rapor haline getirilecek. Her yıl artış ve eksilmeler düzenli olarak takip edilecek. Arkadaşlarımız buna göre bir çalışma programı hazırlıyor. İztuzu'nu dünyanın gözbebeği çevreci bir ortam haline getireceğiz” dedi.

İztuzu'nda ana temanın bilimsel çalışmalar olacağını vurgulayan Harmandar, bunun yanında İztuzu'na gelen insanlara da hizmet etmek istediklerini söyledi.

Harmandar, yılda 600 bin kişinin İztuzu Plajı'nı ziyaret ettiğini kaydederek, ziyaretçilerin koruma kuralları içerisinde ihtiyaçlarının karşılanması için çalışma yapacaklarını dile getirdi.

AA

İztuzu Plajı İztuzu Plajı son durum Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mansur Harmandar