Doğal Hayatı Koruma Vakfı

Dünya Saati etkinliği ile bu yıl da ışıklar kapatılacak!

Genel Emine Pile 25.03.2015
Küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla hayata geçirilen "Dünya Saati" etkinliğine bu yıl Türkiye'de şu anda 30'dan fazla kent katılıyor.
Küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla hayata geçirilen "Dünya Saati" etkinliğine bu yıl Türkiye'de 30'dan fazla kent destek verecek. Boğaziçi Köprüsü, Topkapı Sarayı Müzesi gibi anıtsal yapıların yanı sıra Edirne'den Van'a onlarca kent de dünyanın en büyük kitlesel çevre hareketine katılacak.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan (WWF-Türkiye) yapılan açıklamaya göre, 9 yıl önce Avustralya'nın Sidney kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan "Dünya Saati" etkinliği bu yıl 28 Mart'ta 20.30-21.30 saatlerinde gerçekleştirilecek.

WWF tarafından organize edilen etkinlik boyunca bireyler evlerindeki ışıkları bir saatliğine kapatırken, kurumlar ve anıtsal yapıların da güvenlik harici ışıklandırmaları kapatılarak "biz de varız" denilecek.

Geçen yıl 162 ülkede 7 binden fazla kent ve yüz milyonlarca insanın destek verdiği etkinlikte Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Topkapı Sarayı Müzesi, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Ankara Opera Binası, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı Şale Köşkü, Küçüksu Kasrı, Beykoz Kasrı, Ihlamur Kasırları bu yıl da çevre sorunlarına dikkat çekmek için dekoratif aydınlatmalarını bir saat boyunca kapatacak.

Dünya Saati etkinliğine İzmir Saat Kulesi, Beylerbeyi Camisi ve Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camisi ise bu yıl ilk kez katılacak.

Türkiye'de bu yılki Dünya Saati etkinliğine katılacağını belirtilen kent sayısı şu anda 30'u geçti.

Bursa, Çankırı, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Keşan, Kuşadası, Maltepe ve Tepebaşı gibi belediyelerin yanı sıra Artvin'den Balıkesir'e, Gaziantep'ten Uşak'a çok sayıda valilik de kampanya çağrısına olumlu yanıt verdi.

Van'ın Çatak ilçesindeki Toplum ve Aile Sağlığı Merkezi, Çankırı Ilgaz Halk Kütüphanesi, İzmir Bornova'daki Buz Sporları Şube Müdürlüğü, İstanbul Maltepe'deki Türkan Saylan Kültür Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı gibi birçok farklı kurum da 28 Mart akşamı ışıklarını kapatmaya hazırlanıyor.
Açıklamada görüşlerine yer verilen WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, bir saatlik etkinlik boyunca herkesi çevre sorunları üzerine düşünmeye çağırdıklarını belirterek, "Bir saat boyunca ışıklarımızı kapatıp hep birlikte çevre sorunlarına kayıtsız kalmadığımızı göstermek çok önemli. Asıl amacımız ise bu bir saatlik duyarlılığı tüm yıla yaymak ve hepimizi tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeye çağırmak. Mevcut yaşam tarzımız gezegenin sınırlarını zorluyor ve iklim değişikliği sorununun çözümünü zorlaştırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Saati iklim değişikliği Doğal Hayatı Koruma Vakfı