Burj Khalifa

Dubai'ye Burj Khalifa’dan da yüksek gökdelen geliyor

Genel Emine Pile 13.10.2016
Dünyanın en yüksek gökdelen rekoruna doymayan Dubai, Burj Khalifa’dan daha yüksek bir gökdelen için hazırlıklara başladı.
828 metrelik Burj Khalifa ile dünyanın en yüksek binasına sahip olan Dubai yeni rekorlar peşinde... En yüksek gökdelen rekoruna doyan Dubai, daha da yükseğini inşa etmek için düğmeye bastı.

DUBAİ EMİRİ EL MAKTUM TEMELİNİ ATTI 

2020 yılında bitmesi planlanan yeni gökdelenin temeli bu hafta Dubai Emiri El Maktum tarafından atıldı. Yeni kulenin yüksekliği açıklanmadı ancak Burj Khalifa'dan daha yüksek olacağı belirtildi.

El Maktum yaptığı açıklamada, “Yıllar önce dünyanın en uzun gökdeleni olan Burj Khalifa'yı yaptık. bugün yeni bir yapının temelini atıyoruz. Değişik alanlarda ilklerin öncüsü olma yarışımızda yeni bir safha başlıyor” dedi.  

Yeni kule, Emaar ve Dubai Holding ortaklığındaki 6 kilometrekare alanda yapılan Dubai Creek Harbour adlı projenin bir parçası. Dubai'deki gökdelenin mimarı, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi bünyesindeki yeni ulaşım merkezini de tasarlayan İspanyol Santiago Calatrava olacak. 

Burj Khalifa dünyanın en yüksek gökdeleni