ziraat genel  müdürlük

Dosya masraflarının iadesi için başvuru topluyor

Genel Nafiz Akyüz 27.02.2015
Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü şubelere geçtiği mail talimatıyla, dosya masrafı ve komisyonların şikayet olmaksızın iadesi için başvuruları kabul etme

ESD - Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, Ziraat Bankasının kredilerden alınan masraf ve komisyonların iadesi için başvuru toplamaya başlamasını, olumlu bir adım olarak değerlendirip diğer bankaların da benzer uygulamalara başlamasını istedi. 

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın konuyla ilgili açıklamasının ardından tüketicilerin umutlandığını ve banka şubelerine akın  ettiğini belirten Levent Küçük sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genel müdürlük tarafından geçtiğimiz hafta şubelere gönderilen maille, tüketici hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine intikal etmemiş dosya masraf ve komisyonlarının iadesiyle ilgili, banka şubelerine başvuru halinde tüketicilerden taahhütname alınarak, taleplerin genel müdürlüğe iletilmesi şeklinde talimat verildiğini öğrendik. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünün bu uygulamasının tüketicilerimiz açısından olumlu gelişme olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bilindiği üzere, tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuru sayısı, 2014'te 1,5 milyonu bulmuş durumdadır. Tüketici hakem heyetleri, bu başvurular nedeniyle işleyemez, normal tüketici başvurularını değerlendiremez hale gelmiştir.

dosya masrafları komisyon iadesi tüketici hakem heyeti masraf iadesi komisyonları geri ödüyor dosya masrafları nasıl geri alınır