banka kredisi

Dolar artışı, kredi çeken vatandaşa da yansıdı!

Genel Emine Pile 07.03.2015
Dolardaki büyük hareket bankaları harekete geçirirken bazı kredileri geri çağırmasına da yol açıyor.
Dolar fiyatlarının hızlı değişimi bazı sektörlerde etkisini gösterirken vatandaş yaşanan durumdan rahatsız... Bugün'ün haberine göre, doların 2,60 lirayı aşması ile kredi çeken tüketicilere bankalardan telefon gelmeye başladı ve bu konuda dikkat çekici örnekler ortaya çıktı. 

Vefat eden babasının 10 bin liralık kredisini 300 lira takside bağlayan Yetiş Kurt'tan kredinin tamamını peşin ödemesi istendi. Kurt'un kabul etmemesi üzerine banka, taksitlerin 500 liraya çıkarılmasını önerdi.

"ÖDENEN PARA ARTTIRILAMAZ"

Uzmanlar, benzer taleplere karşı tüketiciyi uyardı: “Dolardaki artış bahane edilerek kredi taksit sayısı düşürülüp ödenen para arttırılamaz.” Yine doların etkisiyle bankaların yurtdışından aldıkları borçlar karşılığında verdikleri teminatlar da yetmemeye başladı.

Ek teminat için bankalar verdikleri kredileri çağırmaya başladı. Ayrıca batık kredi kartı borçlarının icra takibi için de son 1 aydaki banka personel sayısı artırıldı. 

HAREKET MUTFAK VE PAZARA DA YANSIYOR 

TÜKODER Başkanı Haşmet Atahan, dolardaki artışın büyük ve orta ölçekli şirketleri etkilediği için vatandaşın fiyatlarına da zam olarak yansıdığını söyledi. Şirketlerin dolarla kredi kullandığını ve ara malı ithal ettiğini hatırlatan Atahan, “Dolardaki yükselme tüketicinin pazarına, mutfağına ve cüzdanına yansımaya başladı” dedi.

banka kredisi dolar artışı