Türk akımı projesi

Doğalgaz projesi için Güney akımı yerine Türk akımı…

Genel Emine Pile 10.02.2015
Trakya bölgesinin üs olacağı Türk Akımı projesi ile Rusya’dan çıkacak hattın Karadeniz’in altından geçerek Trakya’da Kıyıköy’den çıkması düşünülüyor.
Rusya'dan Avrupa ülkelerine doğalgaz taşıyacak olan boru hattı için Kıyıköy'den karaya çıkarıp, Lüleburgaz'dan Türkiye'ye, İpsala'dan da Avrupa'ya dağıtılması konusunda bir proje hayata geçirilmesi planlanıyor.  

Gazprom CEO'su Aleksey Miller ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız geçen Cumartesi günü Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz'in altından doğalgaz taşıyacak boru hattı yapım projesini görüşerek boru hattının planlanan kara güzergahı üzerinde helikopter turu gerçekleştirdi. Görüşmelerde taraflar, boru hattı güzergahının referans noktaları ile Türkiye kesimine ilişkin teknik çözümleri belirledi.

Çıkış noktası Kıyıköy olacak!

Buna göre, boru hattının kara çıkışı noktası Kıyıköy, doğalgazın Türkiye'deki tüketicilere temin noktası Lüleburgaz ve Türkiye-Yunanistan sınırındaki çıkış noktası ise İpsala mevkii olarak belirlendi. Boru hattının kara kesimi 180 km uzunlukta olacak. Boru hattının tasarımı İstanbul bölgesinin artan doğalgaz ihtiyacı dikkate alınarak yapılacak.

Bu çerçevede, Türkiye-Yunanistan sınırına yapılacak doğalgaz tedarik hacminin 47 milyar metreküp olması kararlaştırıldı. Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz altından gaz tedarik edecek açık deniz boru hattının toplam kapasitesi ise 63 milyar metreküp olacak. İlk hattın Aralık 2016 tarihinde tamamlanması öngörülüyor.

"Nerelerin olamayacağıyla alakalı konuları konuştuk" 

Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile projenin güzergahını değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Sulak alanlar var, tarım arazileri var, orman arazileri var, yeşil alanlar var. Bunları dikkate aldığımızda Kıyıköy, bu baktığımız yerlerden  bir tanesi ama ‘tamamını böyle başlatıyoruz ve kesinleşmiş bir proje' diye tanımlamak şu an erken olur. Biz daha çok nerelerin olamayacağıyla alakalı  konuları konuştuk. Lüleburgaz ve İpsala'ya varıncaya kadar özellikle o güzergahta herhangi bir sıkıntı oluşabilir mi, buna baktık” dedi. Yıldız, proje hakkında çarşamba günü Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bilgi vereceklerini anlattı.

Milliyet 

Türk akımı projesi doğalgaz hattı Taner Yıldız Türk akımı projesi