İçkale restorasyon

Diyarbakır'ın yönetim merkezi turizme açılıyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 02.05.2015
Diyarbakır'ın ilk yerleşim alanı ve yönetim merkezi İçkale, restorasyon çalışmalarıyla inanç ve kültür turizmine kazandırıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Kalkınma Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 72 bin metrekare alana sahip, 20 burç ve 4 kapının yer aldığı tarihi İçkale'de 2005'ten bu yana 24 milyon lira bütçeyle sürdürülen projelendirme ve restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

İçkale'deki jandarma binası tematik eserler sergi salonu, cezaevi, müze eserleri deposu ile laboratuvar, Saint George Kilisesi sanat galerisi ve eski kolordu binası da müze kafeterya olarak hizmet verecek.

Yönetim merkezi misyonu sürdürülecek

Adliye A binası müze eserleri sergi salonu, Adliye B binasının alt katı kent müzesi, üst katı da tarihteki "yönetim merkezi" misyonunun yaşatılması için valilik kabul makamı, Komutan Atatürk Müzesi ve Müze Eğitim Merkezi, eski cephanelik de bilgi, belge ve dokümantasyon merkezi olarak hizmet verecek.

İçkale'deki 20 iç burçtan 4'ü restore edilirken, 15 burç ve 4 kapının restorasyon çalışmaları sürüyor.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi envanterindeki, çeşitli arkeolojik dönemlere ait kazı alanlarından gün ışığına çıkarılan 36 bin eser, cezaevinden dönüştürülen İçkale Müze Kompleksinde sergilenecek. Bu ay yapılacak açılış töreniyle bölgenin ilin kültür ve inanç turizmine önemli katma değer sunması bekleniyor.

"İçkale'yi turizme kazandırmaktan mutluyuz"

Vali Hüseyin Aksoy, AA muhabirine, tarihi İçkale'nin önceki dönemlerde Diyarbakır'ın yönetildiği merkez olduğunu söyledi.

İçkale'nin valilik, kolordu, jandarma ve adliye binası gibi devletin birçok kurumunun görev yaptığı alan olduğunu ifade eden Aksoy, 2005'te başlatılan restorasyon ve projelendirme çalışmalarının önemli bölümünün tamamlandığını anlattı.

Aksoy, bölgede 7 bina ve kilise bulunduğuna işaret ederek, restorasyonla bu yapılara farklı fonksiyonlar yüklendiğini dile getirdi.

"Bir binamız tematik sergi salonu ve valilik kabul merkezi, bir bina arkeoloji müzesi, diğer binalar kafeterya, arkeolojik sunumların yer aldığı müzeler, Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılacak" diyen Aksoy, şunları kaydetti:
"Önemli merkez İçkale'nin restorasyonunu tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgenin restorasyonu için bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığınca 24 milyon lira kaynak harcandı. Bölgemiz bu yönüyle önemli bir merkez. Tarihi İçkale'yi restore ederek turizme kazandırmaktan mutluyuz."

"Turistlerin ziyareti bakımından önemli katkı sunacak"

Aksoy, Çözüm Süreci ile Diyarbakır'da turizmde ciddi hareketlilik yaşandığını vurgulayarak, son 2 yıllık verilere göre şehre gelen yabancı turist sayısında yüzde 120'lik artış gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

"Tarihi İçkale, hem yerli hem de yabancı turistlerin ili ziyareti bakımından önemli katkı sunacak. İçkale'nin restorasyonu, tarihi dokunun korunarak gelecek kuşaklara aktarılması adına yürütülen çok önemli bir çalışma" ifadesini kullanan Aksoy, bölgenin 5,5 kilometre uzunluğunda olduğunu ve restorasyonu süren 82 burçlu Diyarbakır Surları'nın içinde yer aldığını anımsattı.

Bölgenin "yaşam alanı" olacağına işaret eden Aksoy, şu bilgiyi paylaştı:

"Burayı ziyaret edecek yerli ve yabancı turistlere alandaki gezinti sonrasında yorulduklarında dinlenebilecekleri kafeterya hizmet verecek. Alanın yanı başında İslam dini için kutsal, inanç turizmi için de son derece önemli, sahabe türbelerinin de yer aldığı Hz. Süleyman Camisi yer alıyor. Bu değerleriyle bölgemiz için çok önem verdiğimiz İçkale'nin insanların ilgisini çekeceğini düşünüyoruz."

İçkale, bu ay hizmete açılacak

Aksoy, Adliye B binasının üst katının valilik kabul makamı olarak dizayn edildiğine dikkati çekerek, bazı konukları "kadim şehir" dokusuna uygun tarihi mekanda ağırlamayı düşündüklerini anlattı.

Turizm değerleri bakımından Diyarbakır'ın önemine işaret eden Aksoy, şehrin turizmde marka potansiyele ve özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Aksoy, bu kapsamda bölgenin restorasyonunun tamamlandığını belirterek, bu ay halkın ziyaretine açılacak İçkale'nin hem bölge hem de Diyarbakır için son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Diyarbakır yönetim merkezi