Kar

Dikkat! Kar yağışı ulaşımı aksatıyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 31.12.2014
ki gündür yoğun kar yağışından dolayı buzlanma ve don olayları yaşanabileceği için dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan duyuruda, gece yarısından itibaren Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova'nın yüksek kesimleri, Düzce, Kütahya ve Eskişehir ile Manisa'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışları görülecek.

Marmara'nın batısında fırtına

Öte yandan gece saatlerinden itibaren Çanakkale başta olmak üzere İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Balıkesir'in kuzey ve batı çevrelerinde rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.
Perşembe günü gece saatlerinden sonra etkisini yitireceği öngörülen fırtınanın meydana getirebileceği ulaşımda aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması, kar yağışıyla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

İstanbul'da kar yağışı etkisini artıracak

İstanbul Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin tahminlerine göre, kentte kar yağışı etkisini arttırarak devam edecek.  Yağış süresince rüzgarın da yer yer fırtına şeklinde olacağı (75 km/s) tahmin ediliyor.Kar yağışının 1 Ocak Perşembe günü yağmura dönüşmesi bekleniyor.

Gün boyu Anadolu yakasında daha etkili olan kar yağışı olumsuzluklara neden olmadı. TEM Kemerburgaz mevkisinde akşam saatlerinde bir aracın yanması nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı ekipleri, 1605 personel, 820 araçla ana arter ve meydanlarda tuzlama yaptı. Çalışmalar kapsamında sabah saatlerinden itibaren buzlanmaya karşı 1324 ton tuz kullanıldı.

Uzmanlar olumsuz hava koşulları sebebiyle vatandaşların sorun yaşamamaları için araçlarına kış lastiklerini taktırmaları konusunda uyardı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkilileri, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda alınan önlemleri artırdı. Bu kapsamda sefere hazırlanan uçaklara, apronda bulunan de-icing araçları vasıtasıyla buz çözücü solüsyonlar uygulanıyor. Bu işlemlerle uçakların kanat, motor, kuyruk ve gövdesinin buzlanmaya karşı korunması amaçlanıyor.

Kar yağışına rağmen havalimanındaki apron trafiğinde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

AA

Kar yağışı İstanbul kar yağışı İstanbul hava durumu İstanbul ulaşım