tarihi yapı restorasyonları

Devletten 200 tarihi yapıya restorasyon!

Genel 20.02.2018 14:28

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yenilenecekler listesinde birçok tarihi yapı bulunuyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün restore edilerek yenilenecekler  listesinde Mimar Sinan'ın eserleri dikkat çekerken, terörden zarar gören Güneydoğu'daki tarihi yapılar da bu kapsamda restore edilecek.

YENİLENECEK ESERLERİN BAŞINDA SELİMİYE CAMİ BULUNUYOR

Son 13 yılda yurt içerisinde 5 bin vakıf eserini ayağa kaldıran Vakıflar Genel Müdürlüğü 2018 yılında 200 eseri yenilecekler listesine ekledi. Listede Osmanlı döneminin en önemli mimarları Mimar Sinan'ın ustalık eseri olarak adlandırdığı ve en son 36 yıl önce restore edilen Edirne Selimiye Camii de bulunuyor. Geçen yıl hazırlanan projeler Edirne Kültür Varlıklarını koruma Bölge Kurulu'nca onaylandı. Çalışmaların kısa sürede başlaması bekleniyor. Restorasyon listesindeki bir diğer eser ise Babaeski'deki Cedit Ali Paşa Camii.

TARİHİ CAMİLER LİSTEDE

Babaeski'deki cami 1555 yılında Cedid Ali Paşa tarafından yaptırıldı. Balkan savaşları sırasında büyük hasar alan cami sonrasında yeniden inşa edilmişti. Cami Edirne'deki Selimiye Camii'nin küçük bir modeli. Yavuz Sultan Selim'in annesi için Trabzon'da yaptırdığı Gülbahar Hatun Camiisi ile İstanbul'daki Teşvikiye Camii de restore edilecek.

TERÖRÜN İZLERİ SİLİNİYOR

Diyarbakır Sur'da terör örgütlerinin yakıp yıktığı eserlerin yeniden ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor. Terörden arındıran bölgelerde Kurşunlu Camii ve 4 ayaklı minare, Ermeni Proteston kilisesinden sonra 2018 yılnda Hüsrev Paşa Camii'nde de restorasyon gerçekleştirilecek. Çalışmalarla birlikte terörün izleri tamamen silinmiş olacak.