Darphane restorasyon

Darphane binası müze oldu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 04.03.2015
1300’lü yıllarda Orhan Gazi tarafından ilk paranın bastırıldığı harabe halindeki darphane binası restore edilerek para müzesi olarak ziyarete açıldı.
Tarihi darphane binası, Bursa'nın darphaneleri ve Bursa'da basılan paralarla ilişkin bilgi ve materyallerin sergilendiği para müzesi, bahçesindeki iki katlı betonarme bina ise bölgenin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarih başkenti Bursa'nın tüm değerlerine sahip çıktıklarını belirterek, “Osmanlı tarihi boyunca yaklaşık 40 merkezde para basıldığını biliyoruz. Bursa'yı bu merkezlerden ayıran en önemli özellik ilk Osmanlı sikkelerinin basılmasıdır” dedi.

Bursa'yı yaşayan canlı bir tarih kenti haline getirmek amacıyla Bitinya'dan arkeolojik döneme, Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemi eserlerine kadar her alanda yoğun bir çalışma sürdüren ve bu çalışmaların meyvesini Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesiyle alan Büyükşehir Belediyesi, kente kazandırdığı tarihi eserlere Osmanlı'da ilk paranın basıldığı tarihi darphane binasını da ekledi. Orhan Gazi döneminde 1300'lü yıllarda ilk paranın basıldığı, bir dönem konut olarak kullanılan ve zaman içinde ilgisizlikten harabe haline dönen tarihi yapı, restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamı ile kent ziynetleri arasındaki yerini aldı. Maksem Mahallesi'ndeki tarihi yapı gerçek kimliğine uygun olarak Bursa'nın darphaneleri ve Bursa'da basılan paralarla ilişkin bilgi ve materyallerin sergilendiği para müzesi olarak, hemen karşısına yapılan iki katlı betonarme bina ise sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği bir mekan olarak bölgeye kazandırıldı. Tarihi yapı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Döner, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle ziyarete açıldı.

İlklerin şehri; Bursa

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı'nın ilk çarşıları kurduğu, ilk parayı bastığı, han, hamam, şifahane, tekke gibi mimari eserlerin ilklerinin yer aldığı Bursa'da bir değeri daha gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Paranın her devirde toplumları yönlendiren, şekillendiren bir vazgeçilmez olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Tarihte ilk para Lidyalılar tarafından Anadolu'da basılarak kullanılmaya başlandı. Bu da Anadolu'nun medeniyetler arasındaki öncü kimliğini göstermektedir. Tarih boyunca Türk devletlerine ait sikkeleri bugün müzelerimizde görebiliyoruz. Osmanlı tarihi boyunca yaklaşık 40 merkezde para basıldığını biliyoruz.  Edirne, İstanbul, Amasya, Konya, İzmir, Selanik, Üsküp, Bosna, Şam, Bağdat bu merkezlerden bazılarıdır. Bursa'yı bu merkezlerden ayıran en önemli özellik ilk Osmanlı sikkelerinin basılmasıdır. Orhan Gazi tarafından Bursa'nın fethinden hemen sonra basılan sikkelerin tedavüle girmesiyle Selçuklu paraları yavaş yavaş kullanımdan çekilmiştir. Tarihimiz açısından bu kadar önem taşıyan bir değeri yeniden halkımızın hizmetine açtığımız için mutluyuz” dedi.

Törene katılan Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Döner ile Maksem Mahallesi Muhtarı Mehmet Güleç, bölgeye böyle bir eser kazandırdıklarını için Başkan Altepe'ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri, para müzesi ve karşısına yaptırılan idari binayı gezdi.

Darphane restorasyon Bursa Darphane Darphane müze Para müzesi