Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için ilk kazma vuruldu

Genel Emine Pile 29.09.2016
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın güney yamacına bakan tarafta Beştepe Millet Camisi’nin hemen arkasındaki alana yapılacak kütüphane için çalışmalar başladı
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın güney yamacına bakan tarafta Beştepe Millet Camisi'nin hemen arkasındaki alana yapılacak kütüphane için ilk kazma vuruldu. Hafriyat işleri tamamlanan alanda önümüzdeki günlerde kaba inşaat çalışmalarına başlanacak. Cumhurbaşkanlığı ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nin Osmanlı-Selçuklu tarzındaki mimari konseptine uygun şekilde inşa edilecek kütüphane için yerleşkeye yeni bir kapı açılacak. Dünyanın en büyük kütüphaneleri arasında yer alması planlanan kütüphane için Cumhurbaşkanlığı'ndan bir ekip uzun süren hazırlık çalışması yaptı. Bir süredir yurtdışındaki kütüphaneleri inceleyen uzman ekibin görüşleri doğrultusunda kütüphaneye alınacak eserler belirlendi.

2017'NİN SONUNDA AÇILACAK

İlk aşamada yaklaşık 5 milyon cilt kitabın bulunacağı kütüphanenin 2017 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor. Kütüphane için yurtiçinden ve yurtdışından yeni eser alımlarının devam ettiği de öğrenildi. Halen sadece Cumhurbaşkanlığı personeli ve yakınlarının kullanabildiği Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nde 20 binin üzerinde yayın, 352 nadir yazma eser bulunuyor. Mevcut kütüphaneye dışarıdan gelenler ise ancak özel izinle kitapları okuyabiliyor. Yeni yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için ilk etapta 300 binin üzerinde kitap alındığı belirtiliyor.

Yeni kütüphane Millet Camisi, Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nin ardından Saray'ın halka açık üçüncü binası olacak. 24 saat halkın kullanımına açık olacak kütüphanenin tam anlamıyla bir yaşam merkezi olması da planlanıyor. Kütüphanenin sergiler ve farklı programlarla ilim ve tarih merkezi olacağı belirtiliyor. Kütüphanede çocuk, öğrenci ve araştırmacılar için ayrı ayrı yerler bulunacak. Kütüphanede bugüne kadar birçok kişi ve kurumdan bağışlanan özel koleksiyonlar, nadir eserler, elyazmaları, fermanlar, haritalar, fotoğraflar, pullar ve gravürler de kullanıcılara sunulacak. Kütüphanede bir de eski ve yeni ciltleme işlerinin yapılacağı mücellithane bulunacak.

Beştepe Millet Camisi Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi