cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan konuşurken

Cumhurbaşkanı'ndan Trump'a ''Emlak mı alıp satıyorsun?''

Genel 10.12.2017 16:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a Kudüs kararı için Sivas'tan seslendi, ''Emlak mı alıp satıyorsun'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinin satır başları şöyle:

Bugün Sivas'ta önce işte şu muhteşem salonda AK Parti il teşkilatımızın olağan 6. Kongresini yaptık. Şimdi de 53 eserin açılış törenini gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri de 1,5 yıl önce açılan, bugün de resmi açılışını yapacağız stadımız. Biraz sonra da Başakşehir -Sivasspor maçı var. Ya ne diyeyim. Yukarı tükürsem bıyık, aşağı tükürsem sakal. Başakşehir'in kurucu başkanıyım. Sivasspor da canım ciğerim. Yetişebilirsem şöyle bir izleyeceğim.

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren projesini adım adım takip ediyorum. Projede teknik sebeplerden biraz gecikmemiz var. Yakından takip ediyorum. Gecikmeye sebep olanlardan da bunun hesabını soracağım.

Yok Paralel Yapı'ymış, yok PKK'ymış, şuymuş buymuş. Gabar'da, Bestler deresinde, Cudi'de ne dedik inlerine gireceğiz. Girdik mi girdik. Şu anda güvenlik güçlerimiz en ücra köşeye kadar, onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. Bitene kadar kovalayacağız. Halkımın huzurunu, milletin refahını yok edemeyecekler. Biz birbirimizi niçin seviyoruz. Para için mi, makam için mi? Biz birbirimizi yaradandan ötürü seviyoruz.

"KUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR"

Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs üzerindeki oyunlara asla müsaade etmeyeceğiz. Bu karar bölgede zaten örselenen barışa karşı bir kışkırtmadır.

ABD'nin Kudüs'ü başkent ilan etme kararı geçersizdir. Ey Trump sen 1980'deki BM kararını nasıl geçersiz sayıyorsun? Böyle bir yetkin var mı? Tek başına bir emlak mı alıp satıyorsun? Büyük devlet olarak senin yapman gereken barışa katkı sağlamaktır.

Ey Trump beklerdik ki bu konuda böyle bir düşüncen varsa bunu bizimle paylaş. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanıdır. Bunu bizimle paylaşman gerekirdi. Yani Trump ben yaptım oldu demesiyle olmuyor. İstediğin kadar büyükelçiliğini oraya taşı, İsrail orayı başkent olarak ilan etsin. Ne olur biliyor musun yaptıklarıyla kalır. Bu hukuk tanımaz bir adımdır. Kudüs meselesi yeni bir mesele değildir. İsrail yönetimi kötü niyetini bölgeyi işgal ettiği 1947'den beri her fırsatta gösteriyor.