cumhurbaskani recep tayyip erdogan

Cumhurbaşkanı 'İkinci emre kadar meydanları boş bırakmayın'

Genel Uğurcan Tokay 22.07.2016
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci bir emre kadar vatandaşların meydanlardan ayrılmaması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Kendilerine göre koordinatlar istediler tutmadı, tamam geldiniz Meclis'i vurdunuz, burası milletin Meclisi. Siz, milletin temsilcilerini, milleti vurmaya kalktınız. İşte onun için bu kardeşiniz, elindeki cep telefonlarıyla televizyonlara bağlandığı zaman, meydanlara milletimi davet ettiğim andan itibaren milletim eğer 81 vilayette meydanlara yürüdüyse, işte bunların bu hesabının dışındaki adımdı ve buraya yapılan o saldırıydı. Milletime şu çağrıda bulunuyorum, ikinci bir talimata kadar sakın bu meydanları boş bırakmayın."

Altyapı ve üstyapı yatırımlarına devam

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tüm yatırımcılarımız, sakın yatırımlarınızı askıya almayın, aynı kararlılıkla yolunuza devam edin. Devlet olarak biz de devletin altyapı, üstyapı yatırımlarında asla ara vermeyeceğiz."

Finans sektörü faizleri bir an önce düşürün

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Finans sektörüne sesleniyorum: Bakın siz de lütfen faizlerinizi düşürün. Bu millete, vatana eğer hizmet verecekseniz düşürün, biraz az kazanın. Yatırımcı, sizin vereceğiniz bu ucuz krediyle bu ülkede çok daha farklı adımları atabilsin."

Finans sıkıntısı çekmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bazıları diyorlar ki, 'böyle dönemlerde finans sıkıntısı çekilir.' Evelallah Türkiye böyle bir finans sıkıntısını çekmeyecek. Bizim hazırlıklarımız var bu noktada."

Minimize edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(FETÖ) Bu öyle bir virüs ki metastaz yapmış. Bunun tam manasıyla kazınması, bazen bu kazımalar bile yetmez. Hiç ummadığınız bir yerden tekrar üreyebilir. Ama biz bunu minimize etmek durumundayız ki yolumuza emin bir şekilde yürüyelim. Bunlar, takiyeyi çok çok başarılı yapıyorlar, kendilerini çok iyi gizliyorlar. Bunlar, bukalemuna saygısızlık olur, ondan öteler."

Kanal İstanbul, Yavuzl Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ''Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü 26 Ağustos'ta, Boğaz'ı ikinci kez denizin altından bağlayacak Avrasya Tüneli'ni ise Aralık ayında açacağız. Kanal İstanbul projesinin ise ihale hazırlık aşaması devam ediyor''

S&P'ye sert tepki 'Sen kimsin, haddini bil'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(S&P'nin Türkiye ile ilgili not açıklaması) Sana ne, sen kimsin ya, haddini bil! Sen Türkiye ile ilgili böyle bir açıklama yetkisine sahip değilsin. Ama tabii bunların derdi başka. Bunların bu yaptıkları açıklamalar tamamıyla siyasidir. Bu Türkiye düşmanlığından kaynaklanmaktadır."

Yüksek fiyat uygulaması yapanların tepesine bineriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Olağanüstü hal ilan edildi diye bazı ürünlerin satılmasında yüksek fiyat uygulamasına girenlere sesleniyorum; eğer böyle bir yanlış teşebbüsün içinde olanlar olursa, bilsinler ki bunların tepesine devletimiz de biner, hükümetimiz de biner."

Recep Tayyip Erdoğan'dan OHAL değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Olağanüstü hal) Demokratikleşme sürecimizin hızlandırılmasını teminat altına alma adımıdır. Süratle yasaların çıkarılması ve bu yasalarla birlikte inşallah parlamentomuzun şu süreci işletmesi ve bir an önce bu Fetullahçı Terör Örgütü ve diğer terör örgütlerinden bu kurumlarımızı, devletimizin kurumlarını temizleme operasyonunun hızlandırılması olayıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Olağanüstü Hal ilanı) Tabii burada istismarı yapılan bir konu daha var. Nedir o, 'ekonomi çöker.' Ekonomi çökmez. Şu anda idarede hükümetimiz var. Silahlı Kuvvetler falan hepsi kendi görevleri ne ise o görevinin başında. Aynı şekilde polisimiz görevinin başında. Peki anormal olan ne? Hükümet, aynı görevini yapacak, tam aksine bir de valiliklerin görevleri artacağı gibi valilerin bu noktadaki gücü daha da artacaktır ve tasarruf alanları valilerimizin daha da artacak ve böylece illerimizde de inşallah ekonomik çalışmalardaki, müteşebbisimizin çalışmalarındaki süreç daha da hızlandırılacaktır."

demokrasi nöbeti recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı 15 temmuz fetö darbe girişimi