Nissibi Köprüsü açılış

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nissibi Köprüsü'nü açtı!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 21.05.2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nün açılışını gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan köprü açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bir tarafta Eski Türkiye var, tam ortadan ‘Yeni Türkiye' geçiyor. Nissibi Köprüsünün temellerini atarken bu düşünceyle attık. Öyle temeli at ortada bırak, bizim kitabımızda yok. İşte 2012, işte 2015. Başlarız, tarih veririz, bitiririz. Yeni Türkiye'yi böyle inşa etmeye başladık. Burada öyle mutluyum ki bir tarafta Adıyaman, bir tarata Siverek, öbür tarafta Diyarbakır. Bütün bu üçgeni bir birine bağlayan bir kavşak noktasının köprüsü, Fırat'ın, Atatürk Barajı'nın üzerinde Nisisibi Köprüsü. Biz ne diyorduk. Yol medeniyettir. İşte medeniyetin simgesi Nissibi Köprüsü.

Kardeşlerim eskiden buradan feribotla ulaşım sağlanıyordu. Bazen çalışır, bazen çalışmaz. Ama şimdi böyle bir sorun var mı? Yok. Şimdi iki gidiş iki geliş var. Bu yatırım KDV'siyle 97 milyon TL. Sizlere feda olsun"

Nissibi Köprüsü'nün özellikleri neler?

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra Türkiye'nin üçüncü büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü, Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayacak.

Projesini Türk mühendis ve mimarların 'gergin eğik kablo askılı köprü' tipinde hazırladığı Nissibi Köprüsü, modern ve çağdaş görünümüyle göz kamaştırıyor. Orta açıklığı 400 metre olan köprünün toplam uzunluğu 610 metreden oluşuyor. 96 metre yüksekliğinde pilonları, 24 buçuk metre genişliği olan köprü Doğu ile Batıyı birbirine bağlayacak.

1992 yılında Atatürk Barajında su tutulmasıyla birlikte Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kaldı. Baraj göleti nedeniyle bölgede ulaşım feribotlarla sağlanmaya başladı. Özellikle kültürel ve ekonomik bağları bulunan Kahta ve Siverek ilçeleri başta olmak üzere bölge halkı ekonomik anlamda mağduriyet yaşadı.

2012 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla başlanan köprü Hakkari, Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van, Diyarbakır illerinin Adıyaman üzerinden batı illerine olan ulaşımı sağlanacak. Köprü ile birlikte 'çıkmaz sokak' olan Adıyaman'ın yolu açılacak. Diyarbakır'dan Kahta ilçesine mesafe 110 kilometre kısalacak. 80 Milyon TL'ye mal olan Nissibi Köprüsü 10 yıl içerisinde kendisini amorti edecek.

Nissibi Köprüsü açılış Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsü