Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz oranlarını düşürün kaybetmezsiniz!

Genel Zeynep Karabağ 04.08.2016
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara seslendi: Konut alımlarında faiz oranlarını yıllık şöyle 0,9'a doğru çekiverin, kaybetmezsiniz!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Oda ve Borsa Başkanları İle İstişare Toplantısı'nda konuştu.

Beştepe'den bankalara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredi faizlerinin yüzde 10'un altına çekilmesi gerektiğini vurguladı. 

“KONUT ALIMLARINDA FAİZİ YÜZDE 9'A ÇEKİN”

Erdoğan, "Darbe girişimine rağmen 15 Temmuz'dan sonraki borçlanma ihalelerine beklenenin çok üzerinde talep geliyor. Bizim hedefimiz 165 milyon dolara Merkez Bankamızın ulaşması. Darbe girişiminin ardından döviz almak için değil, döviz satmak için bankalara hücum etti. Bu millet ne büyük millet. Ertesi gün 2,5 milyon doları boca ettiler. Eskiden marketler boşaltılır, evlere doldurulurdu. Şimdi millet sokaklara çıktı. Hayat normalin üstünde normal. Burada külliye önünde çadırlar kurulmuş, her gün Ramazan gibi. Tekirdağ, Edirne hepsi öyle, Mardin, Kahramanmaraş 81 vilayetimizin 81'i öyle. 15 Temmuz'dan bu yana dövizden Türk Lirası'na geçen rakam 10 milyar dolar oldu. Özellikle piyasanın likidite adımlarını atarak zaten öyle bir sorunumuz yok. Ekonomide yapısal reformlar kesintisiz sürecektir. Buradan geçenlerde GYODER bir açıklama yaptı, Emlak Konut bir açıklama yaptı. Ben de şimdi açıklama yapıyorum. Konut alımlarında faiz oranlarını yıllık şöyle 0,9'a doğru çekiverin. Ya kaybetmezsiniz ya. Dur bakalaım bir sinyaller geliyor" ifadelerini kullandı. 

"Hangi banka kendi sermayesiyle çalışıyor? Hepsi milletin parasıyla çalışıyor. Bizde komisyonlarıyla beraber yüzde 15'e gidiyor faizler, olmaz ya bu zulümdür zulüm. Dün Emlak Konut'a sordum nedir durum diye, 'şu anda yoğun bir konut satışımız var' dediler. Demek biraz düşürünce bu indirimlerle konut satışı patladı" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları, lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle yüzde 9'a doğru çekin, sürümden kazanın. Yatırım ortamını iyileştirmek için gerekli hukuki düzenlemeler, süreçlerin basitleştirilmesi gibi tedbirleri kısa sürede hayata geçireceğiz" dedi. 

Recep Tayyip Erdoğan Oda ve Borsa Başkanları İle İstişare Toplantısı konut kredi faizleri