eskişehir fabrikası

Çimsa’dan dev yatırım

Genel Rüya Tulumbacı 27.10.2015
Türkiye’nin ilk Çimento Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne sahip şirket, 55 milyon dolarlık yeni yatırımını Eskişehir’e yapıyor.
Gri çimentonun yanı sıra ürettikleri beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda çimento ve yapı malzemeleri sektöründe önemli bir konumda olan Çimsa, Afyon'da yılda 1,5 milyon ton klinker kapasiteli yeni çimento fabrikası yatırımının ardından, en büyük ikinci yatırımını Eskişehir'deki fabrikasına yapacağını açıkladı. Yatırım için çalışmalar 2015'in son çeyreğinde başlayacak.

Kapasite 1 milyon 565 bin tona çıkacak

Çimsa Eskişehir Fabrikası'nda 2017 yılının birinci çeyreğinde tamamlanması planlanan yatırım ile mevcut durumda gri klinker üreten Eskişehir Fabrika I. Üretim Hattı'nın hem gri hem beyaz klinker üretecek şekilde (convertible) modifikasyonunun yapılması planlanıyor. Toplam gri klinker üretim kapasitesi yıllık 1.4 milyon ton olan Fabrika'da bu yatırım sonucunda I. Üretim Hattı, global pazar koşullarına göre gri ya da beyaz klinker üretim esnekliği sağlanarak yıllık 415 bin ton beyaz klinker üretebilecek kapasiteye sahip olacak. Böylelikle bugüne kadar Çimsa Mersin Fabrikası'nın beyaz klinker üretim kapasitesine Eskişehir üretimi eklenince Çimsa'nın yıllık beyaz klinker üretim kapasitesi 1 milyon 565 bin tona çıkacaktır.

Çimsa Türkiye Eskişehir Çimento fabrikası