Üniversitenin bahçesinde ders çalışan üniversite öğrencileri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın burs projesi sona erdi!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 06.08.2015
Bakan İdris Güllüce’nin talimatı doğrultusunda çevre konusunda bitirme tezi hazırlayan lisans öğrencilerine yönelik başlatılan burs projesi sona erdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlatmış olduğu ‘500 Öğrenciye Burs Projesi' sona erdi. Bakanlığın maddi destek sağladığı öğrenciler, hazırlamış olduğu bitime tezlerini Bakanlık bünyesindeki ‘Türkiye Çevre Koruma Vakfı'na (TUÇEV) teslim etti. Bitirme tezi projeleri TUÇEV'in kurmuş olduğu Çevre Şehir Kütüphanesi raflarında da yerini aldı. Başvuruların ardından, 65 üniversiteden 500 öğrenciye ayda 300'er TL olmak üzere 4 ay süre içinde 1200'er TL burs verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üniversite öğrencilerine verdiği desteğin tutarı böylece toplam 600 bin lirayı buldu.

Bitirme tezlerinde çevre sorunlarına dikkat çekildi

Üniversite öğrencileri, ‘kentsel saçaklanma sorunu ve ekolojik planlama', ‘tüketim kültürünün ve tarihi kent merkezlerinin değişen yapısı' konulu çalımalar gerçekleştirdi.

‘Bursa tarihi kent merkezi örneği', ‘milli parkların sorunları ve planlanma ilkeleri', ‘Karataş, Mercan, Ada köylerinin (Ovacık-Tunceli) botanik özellikleri', ‘İstanbul'da inşaat ve yıkıntı atıklarının değerlendirilmesi', ‘asfalt üretiminde kullanılan bitüme haşhaş atığını katkı maddesi olarak kullanma', ‘deterjanlar ve çevresel önemi', ‘et entegre endüstrisi', ‘atık sularının arıtılması' ve ‘meyve suyu işletmelerinde ters ozmos konsantre atık suyunun geri kazanımında elektrodiyaliz yönteminin uygulanması' konularını içeren proje ve bitirme tezleri, diğer araştırmalar için de akademik kaynak oluşturacak. Öte yandan öğrencilerin hazırlamış olduğu bitirme tezleri ayrıca Çevre Şehir Kütüphanesi'nin web sayfasından da online olarak incelenebilecek ve indirilebilecek.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burs projesi İdris Güllüce burs projesi