mahallelerde temizlik yapan işçiler

Çevre temizlik vergisini ödemeyenler dikkat!

Genel Emine Pile 12.10.2015
Çevre temizlik vergisi, belediyeler tarafından tüm konut ve işyeri sahiplerinden alınan vergi türü olarak karşımıza çıkıyor.
Konut ve işyeri sahibi olan vatandaşların gayrimenkullerinin bulunduğu ilçenin belediyesine ödemek zorunda olduğu vergi türü olan çevre temizlik vergisi her yıl iki eşit taksit halinde tahsil ediliyor. Birinci taksidi Mart-Nisan-Mayıs aylarında, ikinci taksidi ise Kasım ayında ödenen çevre temizlik vergisi isteğe göre tek seferde de ödenebiliyor. 

NASIL SORGULANIR VE NASIL HESAPLANIR?

Çevre temizlik vergisi borcunu herhangi bir gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye giderek ya da online olarak belediyenin web sayfasından da sorgulatabilirsiniz. 

Konutlara ait çevre temizlik vergisi hesaplanırken su tüketim miktarı esas alınıyor. 2015 yılı vergi tarifesine göre metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 24 kuruş, diğer belediyelerde 19 kuruş olarak hesaplanıyor.

PEKİ ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

Konutlar için ve işyerleri için ödenmesi gereken çevre vergisi, ödenmediği takdirde farklı şekillerde tahsil ediliyor. Konutlar için; çevre temizlik vergisi ödenmez ise bu borç, su faturalarına yansıyor. 6183 sayılı amme alacakları tahsil hususu hakkındaki tahlil gereği icra uygulamaları da yapılıyor. 

İşyerleri hakkında da o dönemde cari olan gecikme faizi ekleniyor ve bir ödeme emri çıkartılıyor. Ödeme emri sonrasında borçlu 7 gün içerisinde bu borcu ödemek zorunda oluyor.  Borç ödenemiyor ise 6183 sayılı amme alacakları tahsil hususu hakkındaki tahlil gereği icra yoluna başvuruluyor. 

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ ÖDEMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER!

Çevre ve temizlik vergisi konutlarda su faturalarına yansıtılıyor. Ancak iş yeri sahiplerinin çevre temizlik vergisini ödemesi için beyanname vermesi gerekiyor. Çevre Temizlik Vergisi Beyannamesi bir kere veriliyor. Sadece konut ya da bina el değiştirirken yeni hak sahibi bir beyanname vermek zorunluluğu bulunuyor.

Belediyeye verilmesi gereken çevre temizlik vergisi beyannamesi örneği...

1. MÜKELLEFİN KİMLİK VE ADRES BİLGİLERİ 

Soyadı (Unvanı) 
Adı 
Baba Adı
Ana Adı 
Doğum Yeri 
Doğum tarihi
Telefon No (Ev-İş)
İkametgah / İşyeri
Mahalle/Semt
Sitenin Adı
Cadde
Bina/Daire No
İL/İLÇE

2. BİNAYA VE VERGİLENDİRMEYE AİT BİLGİLER 

I. BİNA / II. BİNA / III. BİNA 
Bina Sahibinin Adı-Soyadı 
Emlak Vergisi Sicil No
Bulunduğu Köy/Mahalle Adı
Sitenin Adı
Cadde/Sokak
Kapı ve Daire No
Kullanış Şekli Konut/İşyeri
İşyerinde Faaliyet Türü
Mükellefiyetin Başlangıç Tarihi
Kullanmaya Başlanıldığı Tarih
Öğrenci Sayısı
Yatak Kapasitesi
Kullanım Alanı
Koltuk Sayısı
Personel Sayısı
Grubu
Derecesi
Aylık Vergi Tutarı
Yıllık Vergi Tutarı
Ödenecek Toplam Vergi Tutarı

Çevre temizlik vergisi