zonguldak Çaycuma köprüsü

Çaycuma köprüsündeki faciaya 630 bin TL tazminat!

Genel Zeynep Karabağ 07.02.2015
Zonguldak'taki Çaycuma Köprüsü'nün bir kısmı 6 Nisan 2012'de çökmüş, 4 kişi kaybolmuş, 11 kişide ölmüştü...
Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde bulunan Çaycuma Köprüsü'nün 48 metrekarelik bölümü 6 Nisan 2012'de çöktü. Çökme sırasında köprü yürüyen 4 kişi ve içinde 11 kişinin bulunduğu minibüs, alttaki Filyos Çayı'na düştü.

Soruşturma izni verilmedi

Olayda kusur ve sorumlulukları bulunduğuna yönelik bilirkişi raporuna rağmen Çaycuma Belediyesi için İçişleri Bakanlığı, Karayolları Kastamonu Bölge Müdürlüğü için Kastamonu Valiliği, Devlet Su İşleri (DSİ) 232'nci Şube Müdürlüğü için ise Zonguldak Valiliği soruşturma izni vermedi. Savcılık ve ölenlerin yakınları Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay'a itiraz etti. Ancak mahkeme Karayolları ve DSİ, Danıştay da belediye lehine karar verdi.

Belediye kusurlu

Faciada ölenlerin yakınları ise 3 kurum hakkında Zonguldak İdare Mahkemesi'ne tazminat davası açtı. Ölen 15 kişiden, Meryem ve Muharrem Başören çifti, İsmail Örenbaş, Veli Kaya, Hayriye Güner, Alim Başören ve Ali Rıza Kaya'nın varislerinin açtığı davalar sonuçlandı. Belediyeyi kusurlu bulan mahkeme, Meryem ve Muharrem Başören'in 3 varisine toplam 120 bin, İsmail Örenbaş'ın 5 varisine 100 bin, Veli Kaya'nın 7 varisine 120 bin, Hayriye Güner'in 5 varisine 90 bin, Ali Başören'in 4 varisine 80 bin, Ali Rıza Kaya'nın 6 varisine 120 bin olmak üzere toplam 630 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

Hürriyet

Çaycuma köprüsü zonguldak köprü faciaso