June Haimoff

Caretta'ların İngiliz annesi June Haimoff emlakçılara karşı!

Genel Hüseyin Belibağlı 11.01.2015
Antalya İztuzu’ndaki sahillerin yatırımcılara açılması 92 yaşındaki İngiliz Kaptan June Haimoff’ı yeniden harekete geçirdi.
İztuzu kumsalındaki işletmelerin özelleştirilmesine karşı çıkanların arasında yer alan June Haimoff, sağuk havaya aldırmadan eylemcilerin safında yer aldı. 40 yıl önce geldiği kumsalı ve caretta'ları anlatan June Haimoff, Turgut Özal zamanında yapımına izin verilen otele de karşı çıkmıştı.

Hürriyet Gazetesi)nden Banu Şen)e konuşan İngiliz Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu'nun kurulmasında önemli rol oynadı. Kaplumbağa Koruma Vakfı'nın kurucusu, Dalyan kaplumbağalarının annesi oldu. Çocuğu olmadığı için bütün ilgisini carretta carretta kaplumbağalarına veren Haimoff, bugün özelleştirme tehlikesi altındaki İztuzu kumsalını korumak için mücadele ederken şöyle konuştu:

“1984'te Dalyan plajında bir akşam dişi bir kaplumbağa görünce önce kalbimin atışı, peşinden de hayatım değişti. Dalyan'a yerleştim. Burası hem Akdeniz hem de dünya için çok önemli bir sahil. Eşsiz bir delta. Kaplumbağalar için tüm doğal elemanlar var. Yol yok, ışık yok, gürültü yok. Kaplumbağalar üç şeyden korkar. İnsan, ışık ve ses. Şimdiye kadar hiç rahatsız edilmediler. 1998'den bu yana bariyer kapalıydı. Gecenin sessizliğinde kaplumbağalar gelsin diye. Bunlardan haberi olmayan bir grup insan var. Yatırımcı, emlakçı...”

Antalya İztuzu carretta carretta İngiliz Kaptan June Haimoff