boğaz köprüsü

Çanakkale Boğaz Köprüsü için kollar sıvandı

Genel Rüya Tulumbacı 12.10.2015
Çanakkale Boğazı'na yapılması planlanan köprü için fizibilite çalışması başlatıldı.

Proje dünyanın en uzun asma köprüsü olacak

Çanakkale'nin Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkisi ile Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkisi arasında yapılması planlanan köprünün tamamlandığında dünyanın en uzun köprüsü olan Hyogo'daki Akashi Boğazı Köprüsü'nün rekorunu kıracağı düşünülüyor.

Hem denizde hem karada çalışmalar yapılıyor

Çanakkale'de inşaatına başlanan köprünün yapım aşamasıyla ilgili bilgi veren Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, 'Yetkililerden deniz seviyesinden 150-200 metre aşağıya inileceğini öğrendik. Şu an hem denizde, hem de karada zemin etüdü çalışması yapılıyor. Köprü ayakları için yapılan ilk çalışma şu an zemin etüdü. Köprünün yapılacağı boğazın genişliği 3 bin 600 metre, 800'er metre de kara tarafından içeriye girilecek. 3 bin 23 metre de asma bölümü olacak. Milletvekillerimiz konuyu yakından takip ediyor ve bizi bilgilendiriyorlar' dedi.

Şimdiden önlem alıyoruz

Anadolu'dan Avrupa'ya karşılıklı geçişlerde zaman zaman günler süren araç yoğunluğu olduğuna dikkati çeken Başkan Yılmaz, 'Vatandaşlarımız karşıya geçmek için saatlerce bekliyorlar. Köprü yapımıyla bu sorun ortadan kalkacak.

Belediye olarak yapılacak olan köprünün nüfus yoğunluğu için şimdiden ilçede önlemlerimizi alıyoruz. Doğalgazı getirmek üzereyiz, içme suyu sorununu 30-40 yıl yetecek şekilde hallettik, kanalizasyon arıtması yapım aşamasında. Planlarımızı 30 yıl sonrasına göre yapıyoruz' diye konuştu.

Çanakkale boğaz köprüsü fizibilite