Çamlıca Camii

Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatında sona yaklaşıldı

Genel Emine Pile 05.12.2014
İstanbul’da yapımına 17 ay önce başlanan Çamlıca Camisi inşaatında kaba inşaat bölümünün yüzde 70’i tamamlandı
Çamlıca Camisi'nde inşaatın 24 saat aralıksız devam ettiğini söyleyen İstanbul cami ve kültür hizmet birimleri yaptırma ve yaşatma derneği başkanı Ergin Külünk, ‘Şu an inşaat planlandığı gibi sürüyor. Planlandığı gibi camimizi 2016 yılının Kadir Gecesi'nde ibadete açacağız" dedi. Çamlıca'da temeli 6 Ağustos 2013 yılında atılan Çamlıca Camisi'nin inşaatı hızla sürüyor. Bittiğinde Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak.

Cami, 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebilecek şekilde planlandı. 6 minareli olarak planlanan caminin sosyal alanlarıyla bir kompleks olarak tasarlandığı belirtildi. Cami kompleksinin içinde 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. Cami kompleksinin içinde ayrıca sanat galerileri ve kütüphaneler bulunacak.

KAPLAMA TAŞLARI DÖŞENMEYE BAŞLADI

Camisi inşaatında şu anda dış kaplama taşlarının döşenme işlemine başlandı. Onlarca çeşit taş incelemesi sonucu camisinin ‘Ünye' taşıyla kaplanmasına karar verildi. Rengini koruması, suya dayanıklılık gibi kriterler göz önüne alınarak seçilen taşların ilk örnekleri iç avlu dış ve iç duvarlarının bir bölümüne döşendi. Öte yandan iç avlu içinde bulunan 28 adet sütun başlığının takılma işlemlerine de başlandı. Her biri 2,5 ton ağırlığında olan sütun başlarının takılmasının oldukça hassas bir işlem olduğu bir sütun için 2 günlük bir çalışma gerektiği öğrenildi.

Çamlıca Camisi'nin son durumu için tıklayın!

MİNARELER 30 METREYİ AŞTI

Kaba inşaatı yaklaşık 125 bin metrekare alanda devam eden cami inşaatının havadan yapılan çekimlerinde çalışmaların hızla sürdüğü görülüyor. Kompleksin otopark olarak planlanan alt kat ile iç avlu kaba inşaatlarının tamamlandığı minarelerin ise yükselmeye başlandığı görüldü. Cami inşaatında 1 numaralı minare olarak adlandırılan kuzey bölümünde bulunan minarenin boyunun 30 metreyi geçtiği belirtildi.

Milliyet

Çamlıca Camii Çamlıca Camii kaba inşaat cami inşaatı